Minister Szyszko uważa że smogu byłby mniej gdyby Polacy palili polskim węglem

Minister Szyszko uważa że smogu byłby mniej gdyby Polacy palili polskim węglem
Flickr / @ Michael Coté / CC BY 2.0

Minister Szyszko w końcu przyznał, że problem wysokiego zanieczyszczenia powietrza w Polsce istnieje. Zgodził się też, że jednym z winowajców jest węgiel. Uważa jednak, że zanieczyszczenie powietrza byłoby mniejsze gdyby Polacy palili polskim węglem a nie tym ze wschodu.

Trzeba powiedzieć sobie jasno, od czego zależy to zapylenie. Sprawa jest związana niewątpliwie z jakością paliw, a te paliwa, to jest ich jakość i emisja zależy od tego, czym palimy. A to jest związane z zamożnością społeczeństwa. Jeśli ktoś jest mało zamożny, pali tym, co jest możliwe, kupuje to, co jest najtańsze, a tu są duże rozbieżności między dobrym polskim węglem i węglem z Ukrainy. Zapylenie oczywiście wzrasta. To jest sprawa, która również wpływa na lokalne zapylenie.

mówił w Sejmie Szyszko

Zdaniem ministra, Polacy kupują węgiel, który jest najtańszy, czyli z Rosji i Ukrainy, a ten spalany oddaje do atmosfery więcej szkodliwych pyłów. W słowach ministra trudno zatem znaleźć nadzieję na poprawę jakości powietrza w Polsce. Ekolodzy od lat podkreślają, że spalanie węgla zawsze będzie szkodliwe dla środowiska. Nawet jeśli będzie to paliwo najwyższej jakości i kupowane z pobudek patriotycznych.

Według ekspertów najlepsze dla poprawy jakości powietrza jest instalowanie jako systemów grzewczych pomp ciepła. Następnie kolejno: odnawialne źródła energii, piece na gaz, piece na olej opałowy, kotły na pellet, a na końcu kotły na węgiel klasy 5.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X