Minęła 7 rocznica największej katastrofy ekologicznej w historii USA

BP zapłaci prawie 21 mld dolarów za wyciek ropy do Zatoki Meksykańskiej
@ US Coast Guard – Deepwater Horizon fire/ Public domain

Eksplozja platformy wiertniczej Deepwater Horizon była największą katastrofą ekologiczną w historii USA. Najnowsze badania wskazują, że Amerykanie są skłonni zapłacić nawet 17,2 mld dolarów, żeby uniknąć kolejnego kataklizmu na tak wielką skalę.

Do eksplozja platformy wiertniczej Deepwater Horizon doszło 20 kwietnia 2010 roku w Zatoce Meksykańskiej. Potężny wyciek ropy naftowej, szacowany na 5 mln baryłek, zatruł środowisko naturalne oraz wywołał ogromny pożar.

Według ustaleń, katastrofa kosztowała przemysł rybny 2,5 mld dolarów, a przemysł turystyczny na Florydzie 3 mld dolarów. Koncern naftowy BP do 2016 roku łącznie na czyszczenie po wycieku ropy oraz koszty prawne wydał ok. 62 mld dolarów.

Amerykańska agencja rządowa National Oceanic and Atmospheric Administration przeprowadziła niedawno badania, które pokazują, ile gospodarstwa domowe byłyby w skłonne zapłacić w formie jednorazowego podatku, aby zapobiec kolejnej katastrofie ekologicznej.

Jak wskazuje badanie, przeciętne gospodarstwo jest skłonne zapłacić z własnej kieszeni 153 dolarów na program zapobieżenia katastrofie. Po przemnożeniu tej sumy przez liczbę osób, które brały udział w ankiecie, analitycy uzyskali kwotę rzędu 17,2 mld dolarów.

Jeden z autorów badania NOAA profesor ekonomii stosowanej i rolnictwa na uniwersytecie Virginia Tech Kevin Boyle zauważa, że takie badania pokazują zarówno decydentom jak i wielkim koncernom naftowym, żeby nie tylko skupiały się na określaniu, ile należy wydać na akcję naprawczą związaną z katastrofami ekologicznymi, ale też ile należy zainwestować w to, żeby ochronić środowisko przed szkodami, które mogłyby wyniknąć z przyszłych wycieków ropy.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X