Maroko buduje jedną z największych farm słonecznych na świecie

Elektrownia słoneczna w Maroko
Elektrownia słoneczna w Maroko

W Maroko na Saharze powstaje prawdopodobnie największa na świecie farma solarna Noor I, budowana w marokańskim mieście Ourrzazate zlokalizowanym na skraju pustyni. W budowanym kompleksie lustra pokryją powierzchnię około 2800 hektarów i będą generowały około 160 MW mocy.

Gdy zostanie ukończona, stanie się największą farmą solarną na naszej planecie.  W planach jest jest jeszcze rozbudowa o dwa kolejne moduły Noor II oraz Noor III. Po ich ukończeniu łączna moc generowana przez 500 tysięcy zakrzywionych luster o wysokości 12 metrów wyniesie 580 MW.

Lustra będą kierować promienie słoneczne do specjalnej wieży wypełnionej płynem, podgrzewając go do temperatury około 400 stopni Celsjusza. Płyn podgrzeje następnie wodę, która zmieniając się w parę, trafi do parowych turbin, a te z kolei będą produkowały prąd.

Zasadniczą wadą takich typu elektrowni jest bezużyteczność w nocy, jednak nie w tym przypadku. Ciepło będzie bowiem magazynowane w specjalnych zbiornikach zawierających stopioną sól, więc produkcja energii może się odbywać również przez cały czas.

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X