Małopolska tonie w smogu

Kraków tonie w smogu - Flickr / @Kamil Porembiński / CC BY SA 2.0 Małopolska tonie w smogu. W podkrakowskiej Skale normy zanieczyszczenia powietrza zostały w niedzielę przekroczone o blisko 2000%. Urzędnicy jednak nie poinformowali o zagrożeniu mieszkańców. To więcej niż w Pekinie, który do tej pory zajmował pierwsze miejsce pod względem złej jakości powietrza na świecie.

Z podsumowania pierwszych lat funkcjonowania programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego wynika, że zaledwie 2 spośród 90 gmin, mających problemy z zanieczyszczonym powietrzem, w pełni zrealizowały cele w zakresie ograniczenia niskiej emisji. W 51 miejscowościach nie osiągnięto 1% realizacji planu.

Żeby plan przyniósł skutek każdego roku, każda z miejscowości powinna go realizować w co najmniej 10%. Obecnie średnia dla całej Małopolski została zrealizowana na poziomie 7,82%. Według założeń obecnie powinna wynosić 30%.

Z dokumentu wynika, że w 2015 roku w Małopolsce wymieniono 4446 pieców węglowych na bardziej ekologiczne formy ogrzewania. Najwięcej usunięto w Krakowie. Reszta gmin z wymianą pieców sobie nie radzi, a urzędy bagatelizują problem smogu.

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X