Lwów i Wschodnia Europa na krawędzi katastrofy ekologicznej

Lwów i Wschodnia Europa na krawędzi katastrofy ekologicznej
Flickr / @ Alan Levine / CC BY 2.0

Lwów prosi Lublin oraz inne sąsiednie miasta, żeby przyjęły śmieci, bo miasto nie ma ich gdzie składować. Sytuacja jest bliska krytycznej i może doprowadzić do katastrofy ekologicznej w regionie Europy Wschodniej. Nagromadzenie dużych ilości odpadów stałych może wywołać epidemię chorób zakaźnych.

Przyczyną lwowskich problemów ze śmieciami był pożar składowiska odpadów komunalnych w Grzybowicach Wielkich i w konsekwencji zakaz jego użytkowania. Od tego czasu śmieci ze Lwowa zabierane były do innych ukraińskich miast, ale ostatnio są z tym kłopoty. Mają miejsce przypadki opóźnienia wywozu śmieci z miasta, coraz więcej składowisk w innych miastach odmawia przyjęcia odpadów ze Lwowa. Sytuacja jest niepokojąca, ponieważ nagromadzenie dużych ilości odpadów stałych w mieście może wywołać epidemię chorób zakaźnych oraz powoduje zanieczyszczenie ścieków.

Trzy lata temu zaprzestano oczyszczania wysypiska z powstającego metanu. Doprowadziło to zeszłej wiosny do pożaru który było trudno ugasić, ponieważ wraz z gazem płonął papier i plastik. Pod koniec maja z powodu zapadnięcia się pogorzeliska zginęły cztery osoby. Część mieszkańców obwiniała władze Lwowa o dopuszczenie do tej tragedii.

Lublin sprawę przyjęcia odpadów musi najpierw skonsultować z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska. Miasto nie może samodzielnie poczynić żadnych kroków w tej sprawie. Na takie czynności zgodę musi wyrazić główny inspektor ochrony środowiska, który określi też, jakie są możliwości i warunki ewentualnego przyjęcia odpadów. Określi ilości oraz miejsca, do których mogłyby zostać one przewiezione i zutylizowane. GIOŚ czeka również na pismo z Ukrainy. Przemieszczenie odpadów może nastąpić, kiedy oba organy Ministerstwo Ekologii i Zasobów Naturalnych w Kijowie oraz GIOŚ, wyrażą na nie zgodę.

Jeżeli szybko nie rozwiąże się problemu z składowaniem lwowskich śmieci, kiedy nastąpi ocieplenie, mogą pojawić się konsekwencje związane z katastrofą ekologiczną dla dużej części regionu Europy Wschodniej.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X