Lwów na skraju katastrofy ekologicznej

Lwów na skraju katastrofy ekologicznej
Flickr / @ hakzelf / CC BY 2.0

Lwów na skraju katastrofy ekologicznej z powodu stale wybuchających pożarów w głównym wysypisku miasta. Podczas gaszenia śmieci kilka osób straciło życie, w tym trzech strażaków. Nie wiadomo jeszcze, jaki jest stan wód gruntowych i płynącego w stronę Polski Bugu

Pomimo wielu prób, nawet jeśli uda się ugasić ogień w jednym miejscu, w kolejnych dniach wybucha on w innym miejscu na wysypisku.

W związku z bardzo złym stanem wysypiska śmieci w wsi Grzybowice mer Lwowa zwrócił się do prezydenta Ukrainy z apelem o uznanie miasta i okolicznych wsi za obszar nadzwyczajnej sytuacji ekologicznej. Możliwe są kolejne osunięcia ziemi i zanieczyszczenie okolicznych wód gruntowych i rzek. Wysypisko jest przepełnione i stanowi realne zagrożenie dla 700 tys. mieszkańców Lwowa.

Nie jest znany stan wód gruntowych. Rzeki i kanały zasilają górny Bug, który płynie w kierunku Polski. Pożar wysypiska śmieci wystąpił ok. 70 km od południowo-wschodniej granicy kraju. Jak podaje WIOŚ w Przemyślu, jak dotąd nie było żadnych zgłoszeń w tej sprawie i interwencji. Służby cały czas monitorują sytuację i badają czy już nie doszło do katastrofy ekologicznej.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X