Lotnisko Chopina napędzane słońcem

Remont terminala 1 na warszawskim Lotnisku im. Fryderyka Chopina był okazją do proekologicznej inwestycji. Na dachu nowego terminala T1, zamontowano panele fotowoltaiczne o mocy 800 kW. Instalacja pokrywa zapotrzebowanie obiektu w energię elektryczną od 15 do 20%.

Na dachu terminala znajduje się 3022 ogniw, które produkują energię elektryczną. Pole to zajmuje aż 80% dachu terminala. Jak każda instalacja, również i ta wymaga specjalistycznej opieki. Trzeba przede wszystkim dbać o czystość ogniw. Natomiast jeśli chodzi o kwestie techniczne, to instalacja jest bezobsługowa.

W zimie instalacja pomaga w usuwaniu śniegu z terminala. Terminal lotniska podlega obowiązkowemu odśnieżaniu. Niestety w tym wypadku brakuje miejsca na zrzucanie nadmiaru śniegu, dlatego system fotowoltaiczny jest w stanie śnieg rozpuścić. W miesiącach zimowych, kiedy w zasadzie panele produkują mało energii, system pracuje w drugą stronę. Energia pobierana z sieci energetycznej zamieniana jest w ciepło, które rozpuszcza śnieg na dachu.

Niestety nie wiadomo ile PPL musiały zainwestować w kupno takiej instalacji, ani kiedy ewentualnie taka inwestycja się zrekompensuje.

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top