Lodowce Grenlandii topnieją w zastraszającym tempie

Lodowce Grenlandii topią się w zastraszającym tempie - Flickr / @ David Stanley / CC BY 2.0Lodowce na Grenlandii topią się w zastraszającym tempie, z roku na rok do oceanów trafia tam coraz więcej lodu. Najnowsze badania wykazują, że straty lodu zwiększają się na całej wyspie. Obrazy satelitarne pokazują, że co 12 miesięcy pięć miliardów ton lodu zasila wody oceanu.

Topi się lodowiec Zachariae Isstrom znajdujący się w północno-wschodniej Grenlandii. Posiada on tyle lodu, że gdyby się całkowicie roztopił, to światowy poziom oceanów podniósłby się o 50 centymetrów. Lodowiec Nioghalvfjerdsfjorden (zwany potocznie „79”), znajdujący się w północnej części Grenlandii, również topnieje szybciej niż zazwyczaj.

Od 1900 roku szacuje się, że poziom światowego oceanu podniósł się o około 20 centymetrów. Nieustający wzrost wód zagraża wyspom oraz gęsto zaludnionym wybrzeżom. Naukowcy szacują, że do końca XXI wieku poziom oceanów może wzrosnąć nawet o 26-82 centymetru. Grenlandia posiada wystarczającą ilość lodu, aby podnieść poziom światowego oceanu o około sześć metrów. Stałoby się tak, gdyby zasoby roztopiłby się, co mimo globalnego ocieplenia, mogłoby potrwać tysiące lat.