Lista polskich zielonych uczelni, które stawiają na rozwiązania ekologiczne

Lista polskich zielonych uczelni, które stawiają na rozwiązania ekologiczne
Pixabay / @fudowakira0

Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz niepubliczna Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z Rzeszowa – to polskie uczelnie, które znalazły się najwyżej (w drugiej setce – oraz dalej) w rankingu uczelni światowych, które wdrażają rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju i wdrażają proekologiczne rozwiązania.

Ranking UI GreenMetric ocenia działania związane ze zrównoważonym rozwojem i ochroną klimatu, w tym stopień zazielenienia uczelni, zużycie energii elektrycznej, a także wykorzystanie transportu, zużycie wody czy gospodarowanie odpadami. Bierze pod uwagę również wszelkie działania edukacyjne na rzecz środowiska.

W tegorocznej edycji rankingu uczestniczyło 959 uczelni z 80 krajów z całego świata, w tym 9 z Polski. Na szczycie rankingu znalazły się uniwersytety z Holandii oraz z Anglii.

Spośród polskich uczelni najwyżej, bo na 134 miejscu w rankingu, znalazła się Politechnika Gdańska. Drugie miejsce spośród polskich uczelni – czyli 250 na liście światowej – zajął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na trzecim miejscu, jako 411 w rankingu światowym, uplasowała się niepubliczna Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z Rzeszowa.

Na 4. miejscu spośród polskich uczelni (pozycja 635 w rankingu) znalazł się Uniwersytet Gdański.

Dla Uniwersytetu Gdańskiego pozycjonowanie w tym zestawieniu jest ważnym punktem wyjścia w budowaniu koncepcji uczelni zielonej, zrównoważonej, dbającej o klimat i środowisko.

podkreślono w komunikacie UG na stronie internetowej uczelni

Pozostałe uczelnie z Polski, które znalazły się w rankingu to: Politechnika Krakowska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Ranking GreenMetric tworzony przez Uniwersytet Indonezja publikowany jest od 2010 roku, kiedy to wzięło w nim udział 95 uniwersytetów z 35 krajów.

Pełne zestawienie notowanych uczelni dostępne jest tutaj: https://greenmetric.ui.ac.id/rankings/overall-rankings-2021

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dziękuje, że przeczytałaś/eś powyższy artykuł do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Włącz oszczędzanie na własną domową miarę

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top