Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS)

Czas czytania: 12 minut

Ostatnia aktualizacja:

LOHAS to nazwa ruchu społecznego i styl życia oparty na zdrowiu i zrównoważonym rozwoju. Konsument LOHAS aktywnie wspiera środowisko, nabywa produkty ekologiczne i wpływa na postawę innych osób. Coraz więcej firm widzi ten potencjał i stara się dostosować swoje produkty właśnie do tej grupy docelowej.

LOHAS czyli Lifestyle of Health and Sustainability

To kreślenie grupy konsumentów dla których jednym z najważniejszym kryterium przy podejmowaniu decyzji zakupowej jest świadoma i odpowiedzialna konsumpcja, respektowanie przez producenta produktu zasad zrównoważonego rozwoju w całym procesie cyklu życia produktu.

LOHAS to skrót od amerykańskiego terminu Lifestyle of Health and Sustainabilty, czyli nurtu promującego życie w zdrowiu i równowadze z naturą.

Podstawowe informacje

LOHAS utożsamia się z ekologiem, jednak stara się zmieniać otaczający go świat, zaczynając od siebie – małymi krokami. Nie tylko dba o środowisko naturalne, ale również stara się przekazywać szacunek do natury innym.

LOHAS rozwiązuje problemy bez konfliktowania się, nie odmawiania sobie dobrej jakości życia. Lubi żyć wygodnie i zgodnie z duchem czasu, a także może poświęcić na to więcej pieniędzy. Poszukuje pomostów między tym, co zdrowe i przyjemne, indywidualne i globalne.

Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS)
LOHASi to współcześni zieloni.

LOHAS zamiast przykuwać się do maszyny w proteście przeciwko wycince drzew, pójdzie na zakupy z wielorazową torbą i wróci z drogim produktem wykonanym według zasad fair trade. LOHAS nie wyszukuje jedzenia na śmietnikach jak walczący z marnotrawieniem żywności freeganie. Ważniejsza jest dla niego ewolucja i metoda drobnych kroczków, a nie radykalizm i ekologiczna rewolucja. Poparcie dla ekoaktywistów wyrazi raczej, dodając odpowiednią nakładkę do swojego zdjęcia profilowego na Facebooku lub podpisując stosowną petycję.

LOHAS jako konsument świadomie demonstruje swoje przekonania podczas każdego zakupu. Często wybiera dobra wyższej jakości, unikając jednak nadmiernego konsumpcjonizmu. Ma świadomość, że jego wybory mają wpływ na kształt świata.

Poza samą wartością danego produktu, dla LOHASa znaczenie mają takie czynniki, jak jego długotrwała przydatność, sposób transportu, redukcja opakowań, a także sprawiedliwość społeczna: poszanowanie praw człowieka, dobre warunki pracy, uczciwe praktyki handlowe czy dialog społeczny.

Filozofia LOHAS nie wymaga poświęceń, to po prostu bardziej świadomy konsumpcjonizm.

Definicja czyli skąd ten LOHAS

Termin LOHAS powstał w 2000 roku i pochodzi z książki Paula H. Raya The Cultural Creatives: How 50 Million People Are Changing the World. Socjolog Paul H. Ray dzieli w niej 50-milionową grupę Cultural Creatives na core i green. To właśnie tą drugą część stanowią LOHASi. Ray tłumaczy, że w przyszłości będą oni liderami zmian kulturowych i cywilizacyjnych. Będą świadomi tego, jakie efekty dla świata mogą przynieść decyzje podejmowane indywidualnie i zbiorowo.

Obie grupy stawiają nacisk na umiłowanie natury. Dbają o stan zdrowia fizyczny jak i psychiczny, lubią ludzi, rzeczy i miejsca, które wydają się im inne, są za równością płci. Kieruje nimi optymizm i nie utożsamiają osiągania sukcesu z zarabianiem pieniędzy.

Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS)

LOHASi na dodatek dbają o środowisko naturalne poprzez przemyślane i świadome wybory konsumenckie. Dążą do zmniejszenia marnotrawstwa jedzenia, znają oznakowania opakowań i wiedzą z czego wynika zazwyczaj wyższa cena produktu ekologicznego.

Właściwy termin LOHAS ukuli w 1999 roku założyciele LOHAS Journal (Conscious Media). LOHAS czyli akronim od terminu Lifestyle of Health and Sustainability, to słowo opisujące gwałtownie rosnący w siłę, globalny trend polegający na podejmowaniu decyzji konsumenckich, które prowadzą do osiągania zdrowia, równowagi i sprawiedliwości społecznej, a zarazem opisujące cały gigantyczny światowy rynek dóbr i usług, które mają te dążenia zaspokoić.

W odpowiedzi na zidentyfikowanie nowej grupy konsumenckiej zaczęły pojawiać się kolejne firmy i stowarzyszenia definiujące siebie jako przyjazne LOHASom. Ich wyróżnikiem jest praktykowanie odpowiedzialnego kapitalizmu, czyli dostarczenie dóbr i usług uzyskiwanych w oparciu o zrównoważone praktyki, a także przejrzystość i uczciwość.

Stowarzyszenia spod znaku Lohas to m.in.
American Solar Energy Society (ASES)
Social Venture Network (SVN)
Business for Social Responsability (BSR)
The International Ecotourism Society (TIES)

Co znaczy żyć według zasad LOHAS czyli jak być LOHAS na co dzień

Co znaczy żyć według zasad LOHAS czyli jak być LOHAS na co dzień

Bycie konsumentem określanym jako LOHAS wymaga pewnego zaangażowania i wiąże się z większymi kosztami.

LOHASi kupują w rozsądnych, niezbędnych ilościach, to czego aktualnie potrzebują i są w stanie skonsumować. Wybierają te dobra, które ich zdaniem są warte zakupu, zwykle firm z wyższej półki. Oprócz redukowania własnego negatywnego wpływu na środowisko, niezwykle istotny dla LOHASów jest rozwój osobisty, a kluczem do zrozumienia istoty tej grupy równowaga pomiędzy tym, co dostają i oddają środowisku oraz pomiędzy ciałem i duchem.

Produkty ważne dla LOHASów

Produkty ważne dla LOHASów

W polu zainteresowań LOHASów pozostaje cała gama produktów oferowanych na rynku przez firmy, ze szczególnym uwzględnieniem produktów i usług lokalnych.

LOHAS kieruje się zasadą Less is More, kupuje drożej, ale mniej, a rzeczy, jakie kupuje, są z reguły najlepszej jakości.

Kategorie zachowań istotne dla klientów LOHAS

LOHAS to już teraźniejszość i kierunek na przyszłość

LOHAS to już teraźniejszość i kierunek na przyszłość

LOHAS to kierunek który już dziś wpisał się na stałe w naszą rzeczywistość. Z roku na rok rośnie świadomość konsumentów związana z zanieczyszczeniem środowiska, zmianami klimatu i innymi zagrożeniami ekologicznymi dla naszej błękitnej planety. LOHASi są zaś osobami, które jako pierwsze reagują na takie informacje.

LOHAS jako filozofia, która nie wymaga od nas poświęceń, ma szansę na coraz więcej zwolenników. Firmy i koncerny już podejmują działanie związane z ochroną środowiska. Wdrażają działania podyktowane nie nagłą moralną przemianą koncernów, lecz green marketingiem i potrzebami odpowiedzialnych konsumentów, którzy coraz głośniej mówią, jak ważna obok jakości i ceny jest dla nich ekologia.

Nie trzeba nawet wiedzieć, że się jest LOHASem, żeby żyć zdrowo i ekologicznie, z myślą o przyszłych pokoleniach. Na decyzje polityków większego wpływu niestety nie mamy. Za to możemy kształtować rzeczywistość wokół siebie indywidualnymi decyzjami.

źródło: materiały prasowe

Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
ekologiczne i zrównoważone święta, black friday, Clean label, cyber monday, cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, degrowth, domowe (naturalne) środki czystości, dyrektywa Cyfrowa, Dyrektywa Omnibus, dyrektywy PPWD (Packaging and Packaging Waste Directive). dyrektywa Towarowa, dyrektywa Single-Use Plastics, ekoprojekt, ekoprojektowanie (ecodesign), etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, fast fashion (szybka, śmieciowa moda), gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), marnowanie żywności, Nutri-Score (5-Colour Nutrition Label, 5-CNL) pięciokolorowa etykieta żywieniowa, olej palmowy, odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkt bio, produkt ekologiczny (eko), produkt naturalny, recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), slow fashion, społeczna lodówka, strategia Od pola do stołu, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważona moda, zrównoważone rybołówstwo, żywność alternatywna, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, na zakupach, w podróży, ograniczenie zużycia papieru
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody: perlator
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
dieta planetarna, freganizm, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, Roślinne zamienniki mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm,
Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Scroll to Top