fbpx

Kraków wydał 12 mln zł na walkę z zanieczyszczeniem powietrza

Kraków wydał 12 mln zł na walkę z zanieczyszczeniem powietrza - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ stefan m / CC BY ND 2.0W Krakowie otwarto nową siedzibę Krajowego Laboratorium Referencyjnego i Wzorcującego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Nowoczesne laboratorium, które kosztowało 12 mln zł pozwoli lepiej walczyć ze smogiem.

Laboratorium będzie badało cztery komponenty środowiska: powietrze, jakość wód powierzchniowych w ściekach wodnych, promieniowanie elektromagnetyczne i hałas.

Od początku roku do końca marca w Krakowie były już 53 dni z przekroczeniami dopuszczalnych, dobowych norm zanieczyszczenia powietrza.

Między 19 stycznia a 6 lutego Kraków był spowity zanieczyszczeniami przez 19 dni z rzędu. Na stacjach pomiarowych odnotowywano przekroczenie dopuszczalnej normy pyłu zwieszonego i to zarówno na Kurdwanowie, gdzie znajduje się tzw. stacja tła miejskiego, jak i w centrum miasta przy al. Krasińskiego, gdzie wpływ na poziom zanieczyszczeń ma ruch samochodowy.

Najgorzej było 30 stycznia. Wtedy stacja w Kurdwanowie zarejestrowała 338 mikrogramów pyłu zwieszonego PM10 na metr sześcienny, a przy al. Krasińskiego – 327 mikrogramów (norma wynosi 50 mikrogramów). W sumie od początku roku do końca marca przy al. Krasińskiego normy dobowe były przekroczone w ciągu 67 dni, a w Kurdwanowie – 53. Najlepiej było w Nowej Hucie na os. Piastów – 44 dni z przekroczeniami.

Z powodu zanieczyszczenia powietrza od początku roku do końca marca władze miasta 18 razy wprowadziły darmową komunikację miejską. Kierowcy, którzy zrezygnowali z jazdy własnym samochodem, mogli na podstawie dowodu rejestracyjnego podróżować autobusami i tramwajami MPK, zabierając ze sobą tyle osób, na ile zarejestrowane mają auto.

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X