fbpx

Kraków szykuje kolejne narzędzie, które może pomóc w walce ze smogiem

Kraków
Flickr / @ Kamil Porembiński / CC BY SA 2.0

Do tej pory Kraków walczył ze smogiem walczy za pomocą dopłat do wymiany palenisk węglowych na ekologiczne źródło ciepła, a także do wyższych rachunków dla tych najbardziej potrzebujących. Niedawno wprowadził darmową komunikację w dni, kiedy smog wisi nad miastem. Teraz Kraków szykuje kolejne narzędzie, które może pomóc w walce ze smogiem.

Władze miasta mogłyby bowiem dokonywać grupowych zakupów gazu, co wiązałoby się z niską stawką. Chodzi o to, żeby miasto dokonało grupowego zakupu od dostawcy, a potem rozliczyło gaz wśród mieszkańców – mówi pan Cymer.

Jeśli miasto, jako jeden duży podmiot dokonałoby zbiorowego zakupu, to z całą pewnością mogłoby liczyć na wynegocjowanie korzystniejszych stawek za gaz. Tak robią chociażby duże przedsiębiorstwa, które mogą liczyć na niższe stawki niż odbiorcy indywidualni lub małe firmy.

Mamy już w Polsce przypadki takich rozwiązań, np. w Poznaniu, a ostatnio w Gdyni. Nadmorskie miasto dokonało zakupu grupowego gazu dla swoich wszystkich jednostek, których jest ponad 100. Prace przy zakupach grupowych gazu przez Kraków trwają, a ich efekty powinniśmy poznać w przyszłym roku.

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X