Konwój autonomicznych ciężarówek zakończył swoją pierwszą trasę po Europie

Konwój autonomicznych ciężarówek zakończył swoją pierwszą trasę po Europie
Pixabay / @ Schwoaze / CC0

Konwój autonomicznych ciężarówek, należących do sześciu rożnych producentów, właśnie zakończył swoją pierwszą trasę po Europie.

Sprawdzian zorganizował holenderski rząd w ramach konkursu pod nazwą European Truck Platooning Challenge. Organizatorzy przejazdu podkreślają, że ten eksperyment zrewolucjonizuje transport na ruchliwych autostradach Starego Kontynentu.

Autonomiczne pojazdy (czyli prowadzone przez komputer) takich firm jak DAF, Daimler, IVECO, MAN, Scania i Volvo wyruszyły z różnych miejsc w Europie, m.in. ze Szwecji, Belgii i Niemiec. Za cel obrały Rotterdam w Holandii.

Ciężarówki jechały samodzielnie w kolumnach składających się z 2-3 pojazdów i zachowywały stałe tempo jazdy. Były połączone ze sobą za pomocą Wi-Fi. To ciężarówka z przodu ustalała trasę i prędkość, a pozostałe za nią podążały. Nad komputerem czuwał jednak człowiek, który siedział na miejscu kierowcy.

Dystans pomiędzy pojazdami wynosił niekiedy zaledwie 10 metrów, co spowodowało znacznie mniejsze zużycie paliwa, nawet o 15% w stosunku do tradycyjnych przejazdów. Wszystkie ciężarówki dotarły do Rotterdamu bez najmniejszych incydentów.

źródło: materiały prasowe, European Truck Platooning

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top