Kontrowersyjna decyzja Donalda Trumpa o zmniejszeniu powierzchni dwóch parków narodowych w Utah

Kontrowersyjna decyzja Donalda Trumpa o zmniejszeniu powierzchni dwóch parków narodowych w Utah
@ Patagonia

Prezydent Donald Trump ogłosił decyzję o zmniejszeniu powierzchni dwóch parków narodowych w Utah – rezerwatu Bears Ears i Grand Staircase. Znany producent sprzętu turystycznego Patagonia, chce za to pozwać administrację Trumpa uznając jej posunięcie za nielegalne. Byłoby to największe zmniejszenie powierzchni obszarów chronionych w historii USA.

Rezerwat „Niedźwiedzie Uszy” (Bears Ears) zmniejszy się o 85% do 81,7 tys. ha, natomiast obszar parku „Wielkie Schody” (Grand Staircase) o 45% z 768,9 tys. ha do 406,2 tys. ha.

Uzasadniając decyzję prezydent Donald Trump wskazał, że w granicach obu parków narodowych znalazły się ziemie włączone do nich na mocy odgórnych decyzji.

Wyraził też opinię, że mieszkańcy stanu Utah sami będą wiedzieć, co zrobić ze swą ziemią, oraz że lokalne ziemie nie powinny nigdy być niszczone decyzjami biurokratów w Waszyngtonie.

Prezydent ukradł waszą ziemię!

Taki komunikat można przeczytać na stronie internetowej firmy Patagonia, zdaniem której działania Trumpa są nielegalne oraz szkodliwe dla środowiska naturalnego i dzikiej przyrody.

Decyzję prezydenta zaskarżą do sądu organizacje ekologiczne, historycy, oraz plemiona Indian dla których ziemie te są święte. Oskarżą one prezydenta o grabieżcze wykorzystywanie zasobów i niszczenie pomników historii oraz przyrody.

Organizacja na rzecz ochrony środowiska „Friends of the Earth” (Przyjaciele Ziemi) podkreśla że decyzja Trumpa to podarunek dla tych, którzy poparli jego kampanię, a teraz liczą na zyski wynikające ze zmniejszenia obszarów parków narodowych i miejsc pamięci. Decyzja ta pozwoli na wydobywanie węgla oraz uranu na terenach wcześniej wchodzących w skład terenów chronionych.

Na terenie parku Bears Ears i Grand Staircase znajduje się 100 tys. stanowisk archeologicznych, w tym malowidła jaskiniowe sprzed 5 tys. lat i szczątki co najmniej 21 gatunków dinozaurów. Zmniejszenie zasięgu parków narodowych stanowią poważne zagrożenie dla tego dziedzictwa.

źródło: patagonia.com, bearsearscoalition.org

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X