Komisja Europejska wycofuje się z planów nałożenia limitów zużycia energii na część sprzętu elektrycznego

Komisja Europejska wycofuje się z planów nałożenia limitów zużycia energii na część sprzętu elektrycznego - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ Thomas R. Diehl / CC BY 2.0
Flickr / @ Thomas R. Diehl / CC BY 2.0

Komisja Europejska wycofuje się z planów nałożenia limitów zużycia energii na część sprzętu elektrycznego. Początkowo lista proponowanych produktów, które miały być bardziej energooszczędne, liczyła 15 pozycji. Teraz zostało ich sześć, w tym czajniki elektryczne, windy, panele słoneczne, suszarki do rąk, kontenery chłodnicze, oraz systemy monitorowania budynków.Z listy usunięto m.in. tostery czy suszarki do włosów.

Komisja Europejska swoją decyzję tłumaczy tym, że ograniczyła listę do produktów, które zużywają najwięcej prądu, a więc mają największy potencjał energooszczędności.

Przepisy dotyczące tzw. ekoprojektowania (Ecodesign Regulation) określają konkretne kryteria, jakie spełniać mają produkty związane z energią, począwszy od ich efektywności energetycznej, przez projektowanie, po sprzedaż, czy możliwość ulepszania tych sprzętów.

Szacuje się, że dzięki energooszczędnym technologiom europejscy konsumenci będą w stanie zaoszczędzić na rachunkach nawet do 490 euro rocznie. Z danych KE wynika, że nowe rozwiązania pozwolą także całej UE zaoszczędzić do 2030 roku tyle energii, ile wynosi roczne zużycie w Szwecji.

Pomogą one także UE do 2020 roku zmniejszyć o jedną czwartą dotychczasowy poziom emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.