Komisja Europejska wycofuje się z planów nałożenia limitów zużycia energii na część sprzętu elektrycznego

Komisja Europejska wycofuje się z planów nałożenia limitów zużycia energii na część sprzętu elektrycznego
Flickr / @ Thomas R. Diehl / CC BY 2.0

Komisja Europejska wycofuje się z planów nałożenia limitów zużycia energii na część sprzętu elektrycznego. Początkowo lista proponowanych produktów, które miały być bardziej energooszczędne, liczyła 15 pozycji. Teraz zostało ich sześć, w tym czajniki elektryczne, windy, panele słoneczne, suszarki do rąk, kontenery chłodnicze, oraz systemy monitorowania budynków. Z listy usunięto m.in. tostery czy suszarki do włosów.

Komisja Europejska swoją decyzję tłumaczy tym, że ograniczyła listę do produktów, które zużywają najwięcej prądu, a więc mają największy potencjał energooszczędności.

Przepisy dotyczące tzw. ekoprojektowania (Ecodesign Regulation) określają konkretne kryteria, jakie spełniać mają produkty związane z energią, począwszy od ich efektywności energetycznej, przez projektowanie, po sprzedaż, czy możliwość ulepszania tych sprzętów.

Szacuje się, że dzięki energooszczędnym technologiom europejscy konsumenci będą w stanie zaoszczędzić na rachunkach nawet do 490 euro rocznie. Z danych KE wynika, że nowe rozwiązania pozwolą także całej UE zaoszczędzić do 2030 roku tyle energii, ile wynosi roczne zużycie w Szwecji.

Pomogą one także UE do 2020 roku zmniejszyć o jedną czwartą dotychczasowy poziom emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X