Komisja Europejska może rozpocząć postępowanie przeciwko Polsce w związku z wycinką drzew w Puszczy Białowieskiej

Flickr/ @ Frank Vassen / CC BY 2.0
Puszcza Białowieska / Flickr/ @ Frank Vassen / CC BY 2.0

Komisja Europejska może rozpocząć postępowanie przeciwko Polsce w związku z decyzją ministerstwa środowiska o zwiększeniu wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Komisja może zarzucić Polsce naruszenie niektórych przepisów dyrektywy siedliskowej (ws. ochrony siedlisk przyrodniczych i dzikiej flory i fauny) oraz dyrektywy ptasiej (ws. ochrony dzikiego ptactwa); obie dyrektywy są podstawą europejskiego programu Natura 2000.

Plan zwiększenia wycinki puszczy może spowodować nieodwracalne szkody dla różnorodności biologicznej, dlatego Komisja Europejska chce dać polskim władzom miesiąc na odpowiedź na pierwsze upomnienie. Polska przesłała do Brukseli wymagane dokumenty, ale odpowiedzi nie usatysfakcjonowały urzędników. Jeżeli procedura zostanie wszczęta, to polskie władze otrzymają od KE wezwanie do usunięcia uchybienia.

Siedem pozarządowych organizacji ochrony przyrody wysłało do KE skargę w sprawie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Wskazują w niej, że decyzja o wycince narusza unijną dyrektywę siedliskową, zgodnie z którą przedsięwzięcie mogące istotnie oddziaływać na dany obszar Natury 2000 wymaga przeprowadzenia tzw. specjalnej oceny.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X