Kolejne sieci handlowe wycofują się z pomysłu sprzedaży żywego karpia
Pixabay / @ PatternPictures

Większość Polaków nie wyobraża sobie wigilijnego stołu bez karpia. Rocznie z polskich stawów odławia się ok. 20 tys. ton karpi. W ubiegłym roku do konsumentów trafiło ok. 16,5 tys. ton, z czego większość kupiono w grudniu. Choć jeszcze do niedawna najczęściej kupowaliśmy żywego karpia, to coraz więcej osób jest temu przeciwnych. Również kolejne sieci handlowe wycofują żywe ryby ze sprzedaży.

Samo wyjęcie na 30 sekund ryby z wody powoduje 10-krotny wzrost kortyzolu i obumieranie komórek. Transportowanie ryb w foliowych torbach nosi znamiona znęcania się nad zwierzętami.

Tradycja kupowania żywego karpia odchodzi do przeszłości. Według badań CBOS-u z 2016 roku 86% Polaków chciało zakazu sprzedaży żywych ryb w sklepach. Ludzie uważają to za przysparzanie niepotrzebnego cierpienia zwierzętom i znęcanie się nad nimi. Określone jest to w polskim prawie, że transport ryb, przetrzymywanie ich bez dostatecznej ilości wody jest po prostu znęcaniem się.

podkreśla Anna Iżyńska ze Stowarzyszenia „Otwarte klatki”

Główny Inspektorat Weterynarii podaje, że rocznie z polskich stawów odławia się ok. 20 tys. ton karpi. W 2018 roku odłowiono ok. 20,8 tys. ton, a hodowcy podają, że zbyli ok. 16,5 tys. ton. Większość sprzedawana jest w grudniu, bo zdecydowana większość Polaków nie wyobraża sobie wigilijnego stołu bez karpia. Jeszcze do niedawna kupowaliśmy przede wszystkim żywe ryby i tak też były one sprzedawane w sklepach. Jednak od kilku lat sieci stopniowo wycofują się ze sprzedaży żywych ryb. Zadeklarowały to m.in. Biedronka, Lidl, Auchan, Tesco czy Selgros Cash&Carry.

Zdecydowanie zmieniła się świadomość ludzi. Ludzie wiedzą już, z czym wiąże się sprzedaż żywych karpi. To kręgowce, w związku z czym zdolne są do odczuwania bólu i nie powinniśmy im tego cierpienia niepotrzebnie zadawać. To jest też kwestia wygody, coraz częściej ludzie chcą po prostu kupić gotową do przyrządzenia rybę.

Już w 2016 roku Sąd Najwyższy uznał, że karp jako zwierzę kręgowe podlega ustawie o ochronie zwierząt, a przez 20 lat jej obowiązywania rybom tym nie była zagwarantowana należyta ochrona. Eksperci podkreślają, że trzymanie karpi bez wody powyżej 10 minut wiąże się dla nich z silnym stresem, a tylko wynurzenie karpia na 30 sekund powoduje 10-krotne zwiększenie stężenia kortyzolu godzinę później. Dla ryb niekorzystna jest też chlorowana woda, więc cierpią także w wannach.

Jeśli widzimy, że ryby przebywają w nadmiernym stłoczeniu, są poranione, nie mają dostatecznej ilości wody, sprzedawca łapie je za skrzela, albo kupujący przenosi je w siatce bez wody, mamy prawo powiadomić policję. To potencjalnie przestępstwo znęcania się nad zwierzętami.

zaznacza ekspertka Stowarzyszenia „Otwarte klatki”

Niedopuszczalna jest też sprzedaż żywych ryb w workach foliowych z kratką dystansującą, ale bez wody. Główny Lekarz Weterynarii dopuszcza taką formę sprzedaży, powołując się na badania naukowców z Zakładu Ichtiologii i Gospodarki Rybackiej w Gołyszu, którzy uznali, że ryby mogą wówczas oddychać przez skórę. Tymczasem fundacja Viva podaje, że choć rzeczywiście ryby oddychają przez skórę, to taka wymiana gazowa odbywa się tylko w wodzie, a skóra zużywa cały tlen, który pobiera, nie dotleniając narządów wewnętrznych i mózgu, tym samym ryba dusi się w męczarniach.

Dlatego apelujemy do sklepów o wycofywanie ze sprzedaży żywych ryb, do konsumentów – o kupno karpia już wcześniej zabitego i nie narażanie ryby na cierpienie, a siebie na konieczność uśmiercania jej.

mówi Anna Iżyńska

źródło: newseria.pl

Zrównoważone, ekologiczne święta

Kilka prostych sposobów na bardziej ekologiczne i zrównoważone święta

Kilka prostych sposobów na bardziej ekologiczne i zrównoważone święta
Jak sprawić żeby po świętach nie zaglądać do pustego portfela? Nie przyczyniać się do degradacji środowiska? Nie marnować energii elektrycznej i żywności? Jak poczuć, że zrobiliśmy wszystko, żeby były to wyjątkowe i zrównoważone święta w zgodzie, a nie na bakier z ekologią?Oto kilka prostych porad i sposobów na tradycyjne, ale oszczędne i jak najbardziej naturalne świętowanie


Warto dobrze się przygotować do świątecznych zakupów. Dzięki temu zmarnujemy mniej żywności

Warto dobrze się przygotować do świątecznych zakupów
Święta to misja, którą trzeba rozplanować. Warto dobrze się przygotować do świątecznych zakupów, sprawdzić, co mamy w lodówce, przeanalizować, ilu będziemy mieć gości, zaplanować potrawy, jakie chcemy wykonać. Dzięki temu zmarnujemy i kupimy mniej.


Jaką wybrać choinkę na Boże Narodzenie?

Jaką wybrać choinkę na Boże Narodzenie?
Wiele osób co roku przed świętami zadaje sobie pytanie, widząc setki ściętych drzewek wystawionych na sprzedaż. Jak to jest naprawdę z tymi choinkami? Czy dla kilku dni radości warto wycinać tyle drzew? Jaką choinkę wybrać żeby postępować ekologicznie? Jaka choinka jest bardziej ekologiczna? Sztuczna czy naturalna?


Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie lampek choinkowych

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie lampek choinkowych
Bez lampek choinkowych trudno dziś wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia. Dekorujemy nimi choinkę, ale też rośliny ogrodowe, balkony, ulice oraz witryny sklepowe. Czy istnieje sposób, żeby cieszyć się pięknym oświetleniem i nie zwiększać drastycznie rachunku za prąd?


Warto zadbać o to aby świąteczne prezenty były odpowiedzialne

Świąteczne, odpowiedzialne prezenty
Oprócz tego, że chcemy obdarować naszych bliskich czymś, co będzie sprawiało im radość, warto pamiętać o tym, żeby były to prezenty odpowiedzialne, które mogą mieć dwa wymiary. Pierwszy z nich to wymiar pozamaterialny, czyli obdarowywanie innych swoją uwagą i czasem. Drugim wymiarem może być kupowanie prezentów od firm, które są społecznie odpowiedzialne.


Prezenty przez internet? Przeczytaj podstawowe zasady e-zakupów

Prezenty świąteczny przez internet? Podstawowe zasady e-zakupów
Z roku na rok coraz więcej osób kupuje prezenty przez internet. Jest to wygodne – nie trzeba stać w kolejce, zakupy można zrobić szybko bez wychodzenia z domu a wybór jest bardzo szeroki. UOKiK przypomina o podstawowych zasadach świątecznych zakupów


Jak kupić dobrą rybę na święta

Jak kupić dobrą rybę na święta
Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK sprawdziła jakość ryb, owoców morza i przetworów z nich. Dopatrzyła się nieprawidłowości w ponad 70% sklepów i hurtowni. Radzi, jak kupować zdrowe i świeże ryby nie tylko na święta.


Jak kupować ryby na święta ze zrównoważonych połowów

Jak kupować ryby na święta ze zrównoważonych połowów
Przełowienie może sprawić, że nasze dzieci i wnuki będą miały ograniczony dostęp do ryb, które dziś są powszechnością. Fundacja WWF doradza, jak kupować ryby ze zrównoważonych połowów.


UOKiK przypomina o prawach konsumenta i radzi, jak uniknąć problemów w noworocznej gorączce

Jak uniknąć problemów w noworocznej gorączce
Minęły Święta. Za chwilę będziemy świętować Nowy Rok. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podpowiada, co zrobić, jeśli nie wszystko się uda.


Zasady bezpiecznego korzystania z fajerwerków

Zasady bezpiecznego korzystania z fajerwerków
Pamiętaj, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi, dlatego muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Żeby sylwester nie zakończył się tragedią przeczytaj kilka zasad, którymi warto kierować się kupując i używając fajerwerków.


Kilka prostych porad jak pomóc zwierzętom przetrwać noc sylwestrową

Kilka prostych porad jak pomóc zwierzętom przetrwać noc sylwestrową
Najprostszą zasadą, która pomoże naszym zwierzakom przetrwać sylwestrową noc, jest powstrzymanie się od strzelania fajerwerkami. Jeżeli już zdecydujesz się na odpalenie fajerwerków zanim to zrobisz postaraj się zaopiekować domowymi zwierzętami, oraz sprawdzić czy w pobliżu nie ma zwierząt dzikich czy bezdomnych.

Dodaj komentarz