Kolejne miejscowości w Polsce instalują czujniki do monitorowania poziomu zanieczyszczenia powietrza

Kolejne miejscowości w Polsce instalują czujniki do monitorowania poziomu zanieczyszczenia powietrza
Flickr / @ Geert Schneider / CC BY 2.0

Grudziądz, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Rybnik, podpoznańska wiejska gmina Komorniki i gminy powiatu mikołowskiego – to kolejne miejsca, w których władze lokalne zleciły lub niebawem zlecą montaż tzw. sensorów, służących do monitorowania poziomu zanieczyszczenia powietrza. Dokonywane przez czujniki na bieżąco pomiary mieszkańcy mogą śledzić w internecie. W niektórych miejscowościach oprócz aktualnej informacji na temat poziomu zanieczyszczenia powietrza podawane są też jego prognozy na najbliższe 24 godziny.

Głównym celem montażu czujników jest to, by mieszkańcy mogli na bieżąco dowiadywać się, jaki jest stan powietrza w ich okolicy, jakie powietrze zastaną, gdy wyjdą z domu.

W Suwałkach władze samorządowe postanowiły zamontować 11 czujników w różnych częściach miasta. Zostaną one umieszczone na przedszkolach, żłobkach, szkołach, ratuszu i szpitalu. Równolegle władze Suwałk dofinansowują wymianę ogrzewania w budynkach mieszkalnych na proekologiczne. W tym roku suwalski samorząd przeznaczy na ten cel 200 tys. zł. Dotychczas ponad 100 obiektów w Suwałkach zmieniło swój system ogrzewania na bardziej ekologiczny.

Podobnie podeszły do tego władze Grudziądza. Miejska spółka ciepłownicza OPEC udostępniła bezpłatnie system monitorowania poziomu zanieczyszczenia powietrza. System jest złożony z sensorów, których rozmieszczenie jest tak dobrane, by stworzyć obraz jakości powietrza na terenie całego Grudziądza.

Jednocześnie władze Grudziądza inwestują w poprawę czystości powietrza w mieście. Jedną z tych inwestycji jest wart 41 mln zł projekt pod nazwą „Energooszczędna dystrybucja ciepła w Grudziądzu”, który pozwoli na obniżenie zużycia energii cieplnej i na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza przy produkcji ciepła.

W Piotrkowie Trybunalskim pojawi się – na przełomie lutego i marca – 20 czujników mierzących poziom zanieczyszczenia powietrza. Obecnie mierzy go w tym mieście tylko jeden detektor, co powoduje, że badanie nie jest miarodajne.

W Rybniku do jesieni zeszłego roku też był tylko jeden czujnik monitorujący poziom zanieczyszczenia powietrza. Obecnie jest ich już 27. Dzięki temu mieszkańcy mają dostęp do dokładnych, miarodajnych danych o stanie powietrza w ich najbliższej okolicy.

źródło: www.kurier.pap.pl

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X