Kocham Babią Górę – nie śmiecę! Akcja przyrodników z Babiogórskiego Parku Narodowego

Kocham Babią Górę – nie śmiecę! Akcja przyrodników z Babiogórskiego Parku Narodowego
Pixabay / @ lukaszdylka / CC0

Akcję edukacyjną „Kocham Babią Górę – nie śmiecę” organizują w długi weekend majowy przyrodnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego. Zdaniem jednego z nich, Macieja Mażula, chcą w ten sposób promować wśród turystów właściwe zachowania na szlakach i w Parku.

Pracownicy Parku będą informowali turystów m.in. powiedzą o problemie zaśmiecania Babiej Góry i pozostawianiu na niej fekaliów, a także jak należy zachować się na szlakach górskich oraz jak dbać o czystość w parkach narodowych i na terenach podlegających ochronie. Chcemy się przyczynić do zmiany świadomości ekologicznej turystów.

mówi Maciej Mażul

Tak proste zachowania, jak zabranie ze sobą papierka, pustej butelki plastikowej lub puszki przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego i sprawia, że Babia Góra pozostaje piękna.

Pracownicy od 1 do 5 maja na szlakach i przy wejściach do Parku będą informowali o akcji. Turystom wręczą nalepki +Nie śmiecę+ zachęcając, by wzięli odpowiedzialność za stan szlaków. 1 maja w akcji wspomoże nas Ewa Wachowicz, którą będzie można spotkać na Przełęczy Krowiarki. Każdego dnia będą z nami ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. Poinformują o możliwych zagrożeniach w górach i jak bezpiecznie spędzić w nich czas. Będą apelowali m.in., aby nie rzucać kamieni ze szczytu. To jest nagminne, szczególnie wśród młodzieży, i bardzo niebezpieczne.

podkreśla Maciej Mażul

Babiogórski Park Narodowy podczas akcji będzie promował również zasady idei etyki outdoorowej „Leave No Trace – Nie Pozostawiaj Śladu”. Mówią one, jak korzystać z zasobów oraz dobrodziejstw przyrody, by eliminować bądź minimalizować wszelkie szkody spowodowane naszą działalnością.

Główne przesłania to: zaplanuj zanim wyruszysz, zostań na szlaku i biwakuj w udostępnionych do tego miejscach, zabierz swoje śmieci, zostaw wszystko w takim stanie, w jakim zastałeś, uważaj z ogniem, zachowaj dystans wobec dzikich zwierząt, a także – pamiętaj, że nie jesteś sam na szlaku.

Maciej Mażul dodaje, że sprawa pozostawionych śmieci i nieczystości jest sporym problemem. Ostatnio sprzątali dolne partie góry. Na szczycie wciąż zalega śnieg. Śmieciami zapełnili dwie samochodowe przyczepy.

Widać było, że nie tylko turyści śmiecą, ale i mieszkańcy dorzucają swoje +cegiełki+. Zepsutej pralki lub opon raczej nikt nie będzie tu wiózł.

Babiogórski Park Narodowy obejmuje okolice Babiej Góry (1725 m npm). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top