Kilka prostych porad jak pomóc zwierzętom przetrwać noc sylwestrową

Kilka prostych porad jak pomóc zwierzętom przetrwać noc sylwestrową
@ wlaczoszczedzanie.pl

Dla zwierząt nieprzyzwyczajanych do wystrzałów i hałasu sylwester jest jak erupcja wulkanu. Podkorowe struktury mózgu nakazują wtedy zwierzęciu panicznie uciekać w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca.

Koty będą się chować nawet na kilka dni, odmówią jedzenia i picia, mogą im się również zdarzać „toaletowe wypadki”. Psy odmówią jedzenia i picia albo będą pić w nadmiarze. Do tego mogą dojść zaburzenia snu czy niechęć do wyjścia na spacer. Nawet jeśli pies odważy się wyjść na zewnątrz, może „ciągnąć” właściciela do domu, a spuszczony ze smyczy, w momencie strzału zacznie panicznie uciekać w poszukiwaniu kryjówki.

Domowe czworonogi można w pewnym stopniu ochronić przed niepotrzebnym stresem, jednak w o wiele gorszej sytuacji są dzikie zwierzęta, które muszą radzić sobie same. Podczas kiedy my bawimy się w najlepsze, zwierzęta spłoszone głośnymi dźwiękami wpadają w panikę i tracą życie rozbijając się o szyby, ściany domów, ogrodzenia czy drzewa. Opuszczają często swe rewiry oddalając się od zajętych wcześniej terytoriów, w efekcie czego, nawet po ustaniu hałasu, w ich świecie powstaje zamęt, a życie dalej jest zagrożone.

Niestety nie ma danych, ile zwierząt ginie w Polsce co roku z powodu wybuchów sztucznych ogni na powitanie Nowego Roku.

Najprostszą zasadą, która pomoże naszym zwierzakom przetrwać sylwestrową noc, jest powstrzymanie się od strzelania fajerwerkami. Warto to przemyśleć w trosce nie tylko o psy i koty, ale również inne zwierzęta.

Kilka prostych porad które pomogą zwierzęciu z większym spokojem wejść w nowy rok:

  • nie zostawiaj domowych zwierząt bez opieki w noc sylwestrową
  • przebywając ze swym pupilem w domu, stwórz dla niego komfortowe warunki – baw się z nim, a w domu niech panuje zwykły gwar
  • zapewnij zwierzętom stały dostęp do wody
  • pozamykaj i zasłoń w domu wszystkie okna
  • nie wyciszaj pomieszczeń – włącz spokojną muzykę, żeby jak najlepiej wygłuszyć hałas
  • w trakcie kanonady nie uspokajaj nadmiernie psa – właściciel powinien zachowywać się spokojnie i w sposób naturalny
  • szczególnie bojaźliwym zwierzętom podaj odpowiednie środki uspokajające – trzeba pamiętać, żeby udać się w tej sprawie do weterynarza. Leki, które zażywają ludzie, mogą być szkodliwe dla naszych pupili.
  • nie wyprowadzaj zwierząt na spacer w trakcie noworocznej kanonady – zwierzęta należy wyprowadzić na dłuższy spacer zanim zacznie się największy hałas lub jeśli już się zakończył. Podczas spaceru lepiej trzymać zwierzaka na smyczy, by w panice nie uciekł.
  • dla dzikich kotów uchyl choć w tę noc okienko piwniczne

Jeżeli już zdecydujesz się na odpalenie fajerwerków zanim to zrobisz postaraj się sprawdzić czy w pobliżu nie ma zwierząt dzikich, bezdomnych, czy domowych.

Nie strzelaj w Sylwestra! Fajerwerki są groźne dla zdrowia i życia zwierząt! Nie bądźmy egoistami, świat należy nie tylko do nas, ludzi!

źródło: kurier.pap.pl, materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X