Kampania ekologiczna Danfoss Poland #LessPlasticChallenge pomoże ograniczyć zużycie plastiku

Kampania ekologiczna Danfoss Poland #LessPlasticChallenge pomoże ograniczyć zużycie plastiku
@ Danfoss Poland

Każdego roku do mórz i oceanów trafia ponad 8 milionów ton plastikowych odpadów. Jeśli nadal będzie ich przybywać w takim tempie, w 2050 roku śmieci będzie więcej niż ryb. Mamy szansę powstrzymać ten czarny scenariusz, jeśli każdy weźmie na siebie odpowiedzialność za ograniczenie zużycia plastiku. Do tego nawołuje kampania ekologiczna #LessPlasticChallenge, zapoczątkowana przez Danfoss Poland.

W firmie Danfoss Poland rocznie generowano 9 ton odpadów PET. Ten skrót oznacza politereftalan etylenu, tworzywo wykorzystywane najczęściej do produkcji plastikowych butelek na napoje. Samych plastikowych półlitrowych butelek z wodą do picia zużywano aż 250 tysięcy rocznie. Codziennie ponad tysiąc tych jednorazowych opakowań trafiało do kosza.

Warto pamiętać, że tylko 9% wszystkich wyrzucanych plastików poddawanych jest recyklingowi. Reszta zostaje wśród nas, trafia do rzek i oceanów, gdzie grupuje się w wielkie śmieciowe wyspy, z których największa na Pacyfiku ma powierzchnię pięciokrotnie większą od Polski.

Szacuje się, że obecnie w morzach i oceanach znajduje się 51 bilionów plastikowych drobin, 500 razy więcej niż gwiazd w Drodze Mlecznej!

Zarząd i pracownicy Danfoss Poland postanowili zrezygnować z użytkowania jednorazowych plastikowych opakowań na wodę pitną. Od początku roku zniknęły one z przestrzeni firmy i zostały zastąpione przez butelki wielokrotnego użytku, które zostały przekazane każdemu pracownikowi. Butelki można napełniać wodą ze specjalnych dystrybutorów z „kranówką”.

Na spotkaniach biznesowych w firmie nie podaje się napojów w opakowaniach PET, lecz wodę w szklanych karafkach i szklankach. W wyniku tych działań Danfoss Poland ograniczy „produkcję” plastikowych śmieci o 9 ton rocznie.

Dlatego powstał pomysł kampanii ekologicznej #LessPlasticChallenge, która ma zachęcić innych do świadomej zmiany. W tym celu Danfoss stworzył stronę internetową lessplastic.pl, na której zamieszczono m.in. wiele praktycznych porad, jak zastąpić plastik w codziennym życiu – zarówno w przedsiębiorstwach, urzędach i lokalach usługowych, jak i w prywatnych domach. Można tam znaleźć również kalkulator pozwalający oszacować, ile plastikowych odpadów generuje każdy z nas.

Jesteśmy firmą świadomą. Zrównoważony rozwój i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym są dla nas bardzo ważne, dlatego podjęliśmy zdecydowane kroki, aby zainspirować i zarazić wszystkich tych, którzy są gotowi przyjąć wyzwanie i ograniczyć zużycie plastiku.

mówi Adam Jędrzejczak, prezes zarządu, Danfoss Poland

źródło: kurier.pap.pl, lessplastic.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top