Już po raz 24 pod hasłem „nie ma śmieci – są surowce!” ruszyła akcja Sprzątanie świata

Sprzątanie Świata Polska 2017
@ Sprzątanie Świata Polska 2017

Już po raz 24 pod hasłem „nie ma śmieci – są surowce!”  ruszyła akcja Sprzątanie świata. Kampania Clean up the World potrwa do 17 lipca.

Sprzątanie świata Polska jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza.

W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

Celami tegorocznej akcji są:

  • zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci”
  • dostrzeżenie ich surowcowego potencjału
  • zainspirowanie i zaktywizowanie Polaków do działania na rzecz środowiska
  • promowanie obowiązującego od 1 lipca 2017 roku standardu selektywnej zbiórki.

W wydarzeniu może wziąć udział każdy. Organizatorzy zachęcają, by prowadzić działania uświadamiające „na własną rękę” pisząc o nich na portalach społecznościowych, organizując kampanie informacyjne w internecie, przemarsze itp.

Warto powiadamiać odpowiednie służby, by informowały o np. dzikich wysypiskach śmieci.

Pomysłodawcy imprezy zachęcają też, by zebrać zużyte telefony komórkowe, a następnie przekazać je Fundacji Nasza Ziemia. Zebrane w ten sposób środki będą przeznaczone na wymianę sprzętu AGD na nowoczesnych i energooszczędnych w placówkach dla dzieci i osób starszych.

Szkoły mogą zgłaszać się do konkursu z nagrodami, dostępnego na stronie akcji Sprzątanie świata. Placówki edukacyjne bardzo często same organizują sprzątanie terenów wokół nich.

źródło: naszaziemia.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top