Już dziś Godzina dla Ziemi. Zgaś światło o 20.30

Już dziś Godzina dla Ziemi. Godzina dla Ziemi, godzina dla Karpat.

Już dziś o godzinie 20.30 odbędzie się akcja WWF Godzina dla Ziemi podczas której zgasną oświetlenia słynnych budowli na całym świecie. W Warszawie będą to Pałac Kultury i Nauki, most Śląsko-Dąbrowski, mury obronne Starego Miasta. Wrocław wyłączy iluminację Ratusza, budynku urzędu na pl. Nowy Targ, Ossolineum, Gmachu Głównego Uniwersytetu i Mostu Uniwersyteckiego, a także Wrocławskiego Stadionu i Wieży Ciśnień.

Godzina dla Ziemi WWF to globalna akcja ekologiczna w której rokrocznie udział bierze około 180 państw na wszystkich kontynentach. W tym roku w Polsce akcja odbywa się pod hasłem „Ratujmy serce Karpat”, w ramach której WWF oraz Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze podkreślają walory Puszczy Karpackiej oraz apelują, by na terenie tego kompleksu powstał Turnicki Park Narodowy.

Akcja Godzina dla Ziemi jest apelem o większą dbałość oraz pamięć o tym, aby segregować odpady, wyłączać światło, czy oszczędzać wodę.  Ma wskazywać mieszkańcom Ziemi, że nasze codzienne nawyki wpływają na środowisko, którego jesteśmy częścią.

Od kilku lat WWF w Polsce przy okazji „Godziny dla Ziemi” zwraca uwagę na istotne aspekty ochrony środowiska w naszym kraju m.in. problem zagrożonego wyginięciem bałtyckiego morświna czy wilków. W zeszłym roku wskazywano na zagrożenia wynikające z planów regulacji rzek, szczególnie Wisły.

Karolina Kukielska z WWF poinformowała, że w tegorocznej akcji zbierane są głosy pod petycją, by utworzyć Turnicki Park Narodowy. Ten niezwykle cenny obszar znajduje się na terenie Puszczy Karpackiej. Chcemy go wspólnie chronić.

Pomysł utworzenia parku narodowego na Pogórzu Przemyskim nie jest nowy i wraca co kilka lat. W 1982 roku propozycję utworzenia w rejonie dorzecza Wiaru obszaru chronionego w randze parku narodowego pod nazwą „Park Narodowy Doliny Środkowego Wiaru”, wysunął po raz pierwszy Janusz Kotlarczyk. W 1988 koncepcja parku została rozwinięta i opublikowana. Zaproponowano wówczas objęcie ochroną 12 tys. ha doliny Wiaru w okolicy Rybotycz.

Ekolodzy podkreślają, że w „Sercu Karpat” zlokalizowanych jest blisko 6,5 tys. drzew o wymiarach pomnikowych (jodeł, buków i jaworów) mających nawet 300 lat. To również ostoja dla niedźwiedzi, wilków, rysi i żbików. W Puszczy żyją występują też rzadkie gatunki ptaków jak np. orzeł przedni, sóweczka czy bocian czarny.

W 1992 roku tworzy się koncepcja utworzenia parku o powierzchni 17 tys. ha; pada też propozycja nazwy – Turnicki Park Narodowy. W 1995 roku ówczesny minister ochrony środowiska Stanisław Żelichowski uznał, iż nie widzi możliwości powołania nowego parku, podając jako główną przyczynę ograniczone środki budżetowe. Rok później powstaje Społeczny Komitet Na Rzecz Utworzenia Turnickiego Parku Narodowego.

W 2015 roku ponad 90 tys. osób podpisuje się za utworzeniem Turnickiego Parku Narodowego w ramach akcji SOS Karpaty, prowadzonej przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze i WWF Polska. FDP zgłosiła też wnioski do trzech gmin o objęcie ochroną w formie pomnika przyrody blisko 6,5 tys. drzew.

źródło: materiały prasowe, WWF Polska

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top