Inżynieria ochrony klimatu. Nowy kierunek na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Inżynieria ochrony klimatu. Nowy kierunek na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu
Pixabay / @ Geralt

O wpływie zmian klimatycznych na rolnictwo, leśnictwo czy energetykę będą się uczyć studenci inżynierii ochrony klimatu – nowego kierunku wprowadzanego przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP). Uczelnia rozpoczęła rekrutację na nowy rok akademicki.

Nowy kierunek studiów został stworzony na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej. Studenci będą uczyć się m.in. oceny śladu węglowego i wodnego procesów produkcyjnych, techniki monitorowania atmosfery, adaptacji gospodarki wodnej gleb do zmian klimatycznych czy sposobów łagodzenia skutków zmian klimatu w rolnictwie.

Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej prof. dr hab. Klaudia Borowiak zaznacza, że wśród naukowców wykładających na UPP jest dwóch współautorów raportu klimatycznego Międzyrządowego Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), który został uhonorowany nagrodą Nobla w 2007 roku.

Prof. Zbigniew Kundzewicz i prof. Piotr Tryjanowski będą wykładowcami na tworzonym kierunku. Wybór wydziału, który jest liderem kierunku też nie jest przypadkowy. Na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej działają prężnie jednostki, które prowadzą badania w zakresie skutków zmian klimatu na środowisko – w tym wodę, krajobraz, glebę, las – łagodzenia wpływu energetyki i innych działów gospodarki na klimat, zastosowania technicznych metod w ograniczaniu wpływu budownictwa na środowisko i klimat.

opisuje Borowiak

Jeden z twórców programu nowego kierunku studiów prof. UPP dr hab. Bogdan Chojnicki z Pracowni Bioklimatologii ocenia, że Europejski Zielony Ład w perspektywie najbliższych dziesięcioleci będzie kształtować rozwój Polski. Do realizacji celów wyznaczonych przez ten program niezbędna jest szeroka wiedza teoretyczna i praktyczna, którą dysponować będą absolwenci.

Cały proces kształcenia to grupa ścieżek, po przejściu których student będzie miał wiedzę niezbędną do rozumienia procesów w skali globalnej oraz działań w skali lokalnej. Możemy tu wspomnieć np. o adaptacji miast oraz terenów pozamiejskich do zmiany klimatu, ale również o zarządzaniu procesami transformacji, jakim podlegać będą zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa w naszym kraju.

dodaje Chojnicki

Według zapowiedzi absolwenci nowego kierunku będą mogli znaleźć pracę m.in. w firmach zajmujących się audytem planów i strategii adaptacji i przeciwdziałania zmianie klimatu, w przedsiębiorstwach projektowych oraz wykonawczych zajmujących się pracami inżynieryjnymi w dziedzinie kształtowania i zarządzaniem środowiskiem oraz w administracji i instytucjach odpowiedzialnych za kształtowanie zasobów środowiska.

źródło: naukawpolsce.pap.pl, Szymon Kiepel

Zrównoważony rozwój – dodatkowe informacje:
Agenda 21, air-commerce, biologiczny potencjał Ziemi, carsharing, Cele Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals SDGs), cleantech, cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), czynniki ESG, degrowth (postwzrost), dekarbonizacja gospodarki (przemysłu), Dow Jones Sustainability Index (DJSI), Dzień długu ekologicznego, efektywność energetyczna, ekologiczna dystrybucja, ekonomia ekologiczna, ekonomia subskrypcji, ekonomia środowiska i zasobów naturalnych, Europejski Zielony Ład (European Green Deal), Fit for 55, ekologiczna wysyłka i dostawa towarów, ekoprojekt, ekoprojektowanie, greentech, gospodarka niskooemisyjna, gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), inteligentna wieś (smart village), kryteria ESG, Less waste, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), neutralność klimatyczna (net-zero), normy środowiskowe z serii ISO 14000 14001 26000, opakowanie ekologiczne (zielone opakowanie) (green packaging, sustainable packaging), paperless, Społeczna Odpowiedzialności Biznesu (CSR), produkty ekologiczne, Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, Ranking Best Global Green Brands, REPowerEU, sparing economy, ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint), transformacja energetyczna, United Nations Environment Programme (UNEP), Zero Waste, zielona gospodarka (green economy), zielone inwestycje, zielona rewolucja, zielona transformacja, zielone miejsca pracy – zielone kołnierzyki (green collar jobs, green jobs), zielone certyfikaty dla budynków (BREAM, LEED), zielone technologie, zielone trendy, zielone zarządzanie, zielony marketing – green (eco) marketing, zielony wzrost (green growth), znaki i oznaczenia ekologiczne, zrównoważone miasto, zrównoważony rozwój (sustainable development

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Scroll to Top