Inwerter solarny. Co warto wiedzieć o procesie jego instalacji, konserwacji i serwisowania

Inwerter solarny. Co warto wiedzieć o procesie jego instalacji, konserwacji i serwisowania
@ materiały prasowe

Falownik, inaczej inwerter solarny – często określany jako najważniejsza część instalacji fotowoltaicznej, bez której system nie mógłby działać poprawnie. Odpowiada za konwersję prądu stałego wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne na prąd przemienny. Dzięki falownikowi energia solarna przetwarzana jest na energię elektryczną, następnie monitorowana, magazynowana i w końcu wykorzystywana na potrzeby określone przez właściciela PV.

Instalacja – na co zwrócić szczególną uwagę?

Instalacja falownika nie jest procesem skomplikowanym, ale powinna być przeprowadzona precyzyjnie, z dbałością o każdy szczegół. Montażyści muszą skupić się przede wszystkim na odpowiednim wpięciu wymaganych wtyczek do przygotowanego wcześniej okablowania, nie zapominając przy tym o uziemieniu.
W procesie instalacji, w języku fachowym mówi się o prawidłowym zarobieniu wszystkich końcówek kabli i wtyczek, które podłączane są do falownika. Niestosowanie się do instrukcji producenta lub zastosowanie kabli o nieodpowiednim przekroju (np. drutu zamiast linki) stanowią najczęstsze problemy podczas instalacji falownika, co może skutkować utratą gwarancji na system.

W przypadku falownika już samo jego umiejscowienie ma znaczący wpływ na funkcjonowanie systemu. Temperatura otoczenia, odległość od ogniw fotowoltaicznych czy wspomniany wcześniej przekrój zastosowanych kabli odpowiadają za poprawną, a przede wszystkim bezpieczną pracę inwertera oraz całej instalacji fotowoltaicznej.

Falownik to serce instalacji fotowoltaicznej, bez którego nie można cieszyć się z zielonej energii. Decydując się na konkretną markę warto zwrócić uwagę na doświadczenie producenta, na jaki okres udzielana jest gwarancja na urządzenie oraz czy użytkownik może liczyć na lokalne wsparcie techniczne. Oczywiście wybierając typ/moc falownika trzeba uwzględnić nie tylko obecne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię, ale i to w najbliższej przyszłości. Ponadto, warto rozważyć również falowniki hybrydowe – gwarantujące bezpieczne awaryjne zasilenie domu podczas zaniku i wyłączeń prądu z sieci. Dzięki temu, urządzenia podłączone do naszej instalacji nie odczują przerwy w zasilaniu. Do takiego wyjścia możemy podłączyć np. lodówkę, alarm oraz niezbędne do życia urządzenia, wobec tego w przypadku przerw w dostawie prądu, tzw. black out’u, stajemy się niezależni i nie potrzebujemy dodatkowego, hałaśliwego agregatu. Falownik hybrydowy ma zastosowanie, gdy się korzysta z magazynów energii – baterii, co przy obecnie wprowadzanym sposobie rozliczeń net-billingu stanie się coraz bardziej uzasadnione ekonomicznie.

mówi Sylwia Koza, Regional Marketing Manager z Solplanet.

Z tego powodu decyzję w kwestii wyboru instalatora oraz późniejszego, ewentualnego serwisanta instalacji należy podejmować rozsądnie. Warto sprawdzić, czy firma instalacyjna ma nadane stosowne uprawnienia elektryczne, certyfikaty i czy sama jej autoryzacja była poprzedzona stosownymi szkoleniami montażystów.

Konserwacja – jak często trzeba ją wykonywać?

Jeżeli montaż falownika został wykonany prawidłowo, zgodnie z instrukcją, to urządzenie nie będzie wymagało konserwacji. Podstawowa kontrola instalacji będzie polegała na weryfikacji błędów, które mogły zostać zarejestrowane w pamięci falownika.

Warto jednak pamiętać, aby co najmniej raz w roku sprawdzić, czy jest dostępna aktualizacja oprogramowania falownika, poprawiająca jego funkcjonalność . Do tego użytkownik może i powinien przeprowadzać sam cykliczne kontrole inwertera. Istnieje przy tym możliwość zdalnego zweryfikowania przez obsługę techniczną, czy w przeszłości nie występowały błędy związane z pracą samego urządzenia.

Wskazaną, dobrą praktyką jest wykonanie pierwszego przeglądu falownika, jak i całej instalacji, przez certyfikowaną firmę po pierwszych 2-3 latach użytkowania systemu. Stopniowa degradacja materiałów użytych do produkcji kabli, wtyczek i innych ważnych elementów oraz możliwość poluzowania łączeń instalacji może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie systemu.

tłumaczy Sławomir Gonet, Product Manager w Fixit

Serwis – kiedy powinno się go wykonać?

W większości przypadków głównym powodem konieczności serwisowania falowników jest pojawienie się kodu błędu, który wskazuje na nieprawidłową pracę urządzenia. Każdy kod błędu ma swój indywidualny opis, dzięki któremu można z łatwością stwierdzić wadliwą pracę sprzętu, sieci energetycznej, jak również nieodpowiednie parametry otoczenia.

Jeżeli falownik nie komunikuje kodów błędów, a zaobserwowaliśmy inną niż zazwyczaj pracę kontrolek, głośniejszą pracę urządzenia czy samoczynne restartowanie się falownika, to wskazany jest kontakt ze wsparciem technicznym. W zależności od producenta falownika istnieją różne sposoby odczytu zasygnalizowanego błędu przez kontrolkę, która najczęściej przybiera postać czerwonego wykrzyknika. Sygnalizacja odbywa się poprzez monitoring zdalny z aplikacji producenta, czy chociażby z wyświetlacza LCD. Jakkolwiek wszelkie błędy falownika wymagają wyjaśnień specjalisty.

Zdalne połączenie urządzenia z siecią domową Wi-Fi, a co za tym idzie, możliwość szybkiego uzyskania wsparcia technicznego, pomaga w diagnozowaniu wielu utrudnień. Klienci coraz częściej zgłaszają problemy bezpośrednio związane z parametrami sieci energetycznej – zbyt wysokie napięcie w sieci. W naszym kraju takie nieprawidłowości stanowią aż 95% błędów wskazywanych przez falowniki.

dodaje Sławomir Gonet

Monitoring urządzenia – o czym należy pamiętać?

Instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa dla jego użytkownika. Należy jednak kontrolować elementy chłodzące falownika – radiator i wentylator. Pomimo zamontowania urządzenia zgodnie z wytycznymi producenta, mogą pojawić się problemy związane ze zbieraniem się kurzu i brudu na żeberkach radiatora. Zanieczyszczenie elementów chłodzących z czasem znacząco wpływa na odprowadzanie ciepła z urządzenia. Najlepiej żeberka radiatora przedmuchać sprężonym powietrzem, które usunie zabrudzenia.

Sprawdzenie instalacji powinno mieć miejsce także w sytuacji, jeżeli w okresie użytkowania systemu występowały silne podmuchy wiatru i/lub mocne opady śniegu. Taki zabieg pozwoli na wykluczenie jakichkolwiek uszkodzeń instalacji, które mogły powstać poprzez niesprzyjające warunki atmosferyczne. A w razie stwierdzenia usterek należy je niezwłocznie wyeliminować, gdyż przerwanie przewodów napięciowych może mieć tragiczne skutki.

Trzeba pamiętać, że falownik jest urządzeniem elektrycznym, które przetwarza energię o ponadprzeciętnej mocy. Stąd przed każdym bezpośrednim kontaktem, urządzenie należy bezwzględnie wyłączyć!

źródło: materiały prasowe

Odnawialne źródła energii – dodatkowe informacje:
bateria ze stałym elektrolitem, biogaz, biomasa, biometan, biopaliwo, biowodór, efektywność energetyczna, energetyka prosumencka, energetyka jądrowa, energetyka rozproszona, energia cieplna oceanu, energia geotermalna, energia prądów morskich pływów i falowania, energia słoneczna, energia wiatru, energia wodna, fuzja termojądrowa, klastry energii, kryzys energetyczny, magazyny energii, offshore, perowskit, prosument, prosument lokatorski, prosument zbiorowy, REPowerEU, Small Modular Reactor (SMR), spółdzielnie energetyczne (wspólnoty energetyczne), system net-billingu, transformacja energetyczna, wodór, ubóstwo energetyczne, zielona energia, zrównoważona energetyka

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top