Inspekcja Handlowa skontrolowała elektronarzędzia. UOKiK radzi, na co zwracać uwagę przy zakupie elektronarzędzi

Inspekcja Handlowa skontrolowała elektronarzędzia. UOKiK radzi, na co zwracać uwagę przy zakupie elektronarzędzi
Pixabay / @ fabiol / CC0

W I kwartale 2018 roku Inspekcja Handlowa skontrolowała 109 przedsiębiorców z całej Polski, którzy oferowali w swoich sklepach i hurtowniach elektronarzędzia. Inspektorzy sprawdzili 348 partii produktów m.in. pilarki, strugarki, młoty udarowe, szlifierki, wkrętarki i wyrzynarki.

Oceniali prawidłowość dołączonych do wyrobów deklaracji zgodności UE (poświadczają, że sprzęt spełnia wymagania obowiązujące w UE), oznakowanie produktów oraz instrukcje obsługi. Dodatkowo próbki 8 elektronarzędzi trafiły do laboratorium, gdzie badano czy są bezpieczne dla użytkowników.

Kontrolerzy zakwestionowali 80 produktów (23%). To znacznie mniej niż podczas poprzedniej kontroli z I kwartału 2017 roku, gdy IH miała zastrzeżenia do 34,2% sprawdzanych narzędzi.

Zdecydowana większość zastrzeżeń dotyczyła oznakowania i braków w dokumentacji. Część przedsiębiorców dobrowolnie je usunęła. Szczególnie niepokojące były nieprawidłowości związane z instrukcjami obsługi. W 7 przypadkach w ogóle jej nie było, a w 39 była źle sporządzona, np. w obcym języku albo nie zawierała ważnych ostrzeżeń lub pełnych informacji o tym, jak stosować maszynę.

Podczas badań laboratoryjnych okazało się, że 2 szlifierki zagrażały bezpieczeństwu użytkowników m.in. brakowało zabezpieczenia przed samoistnym uruchomieniem się po zaniku i powrocie napięcia oraz zastosowano nieprawidłowe osłony. Na podstawie akt kontroli IH Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął 2 postępowania administracyjne w celu wycofania niebezpiecznych wyrobów z obrotu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie elektronarzędzi?

  • sprawdź, czy na urządzeniu jest znak CE i czy producent dołączył do niego deklarację zgodności w języku polskim. Poprzez oba te elementy przedsiębiorca zapewnia, że maszyna spełnia wymagania techniczno-prawne obowiązujące w UE.
  • zwróć także uwagę na inne już nieobowiązkowe atesty np. niemieckie znaki „GS”, „TÜV” czy „VDE” – świadczą one, że niezależna jednostka sprawdziła, czy sprzęt jest bezpieczny
  • upewnij się, że na obudowie nie ma pęknięć, wgnieceń czy innych uszkodzeń i że nie jest obluzowana
  • przewody, przełączniki i osłony nie mogą być luźne ani źle dopasowane
  • jeśli urządzenie ma rękojeść, to powinna być wykonana z gładkiego, lakierowanego drewna, metalu albo zabezpieczona osłoną z tworzywa sztucznego – bez zadziorów i ostrych elementów
  • szukaj instrukcji obsługi w języku polskim

źródło: UOKiK

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top