Inicjatywa 3W. Wodny i bezpieczny świat

Inicjatywa 3W. Wodny i bezpieczny świat
Pixabay / @ ronymichaud

11-12 czerwca odbyła się druga edycja Aquathonu – hackathonu, który dotyczył zagadnień gospodarki wodnej. Bank Gospodarstwa Krajowego po raz kolejny przygotował wyzwanie 3W. Uczestnicy mieli zaprojektować świat, w którym rozwiązania z obszarów 3W zapewnią jego mieszkańcom bezpieczeństwo i dostęp do wody pitnej i żywności.

Trzy strategiczne zasoby: woda-wodór-węgiel są fundamentem życia na Ziemi i niezbędnym elementem świata, który nas otacza. Bank Gospodarstwa Krajowego dostrzegł ich potencjał i ogłosił w 2021 roku inicjatywę 3W. To sposób, żeby przejść do gospodarki zeroemisyjnej oraz droga, żeby budować konkurencyjność i innowacyjność polskiej gospodarki. Te trzy zasoby pomogą zbudować zrównoważoną przyszłość. Dzięki swojej współzależności, woda, wodór i węgiel mogą stać się odpowiedzią na globalne problemy, w tym te związane z naszym bezpieczeństwem.

To właśnie bezpieczeństwo było tematem przewodnim drugiej edycji Aquathonu. Wyzwanie Idei 3W podjęły osoby, które podzieliły się swoimi pomysłami na to, jak innowacyjnie gospodarować zasobami wodnymi i produkować żywność oraz nowocześnie wykorzystywać technologie wodorowe i węglowe.

Inicjatywą 3W chcemy edukować i zwiększać świadomość społeczną o tym, jak ważne jest, żeby rozsądnie gospodarować zasobami wody. Pokazujemy, że trzy zasoby życia: woda, wodór i węgiel mają kluczowy wpływ na nasze bezpieczeństwo: m.in. wodne, energetyczne i żywnościowe. Takiego przekazu szukaliśmy w pracach uczestników, którzy podjęli się wyzwania 3W.

mówi Magdalena Sopiela, ekspert ds. zarządzania społecznością z Biura Inicjatyw Strategicznych BGK i jurorka wyzwania 3W na Aquathonie

Wodny świat z dostępem do wody pitnej i żywności

Wyzwanie 3W, które przygotował BGK rozwinęło wyobraźnię uczestników. Zanurzyli się oni w wizji świata, w którym stopniały lodowce i zamieniły się w jeden wielki słony ocean. Tym samym wcielili się w bohaterów wodnego świata, którzy – po długim dryfowaniu – odnaleźli stały ląd. Uczestnicy wyzwania mieli zapewnić swojej grupie dostęp do wody pitnej i żywności. Do wymyślania rozwiązań musieli użyć trzech zasobów: wody, wodoru i węgla. Uczestnicy mieli 24 godziny, żeby wykazać się kreatywnością i roztoczyć wizję bezpiecznego świata 3W.

Panel 3W: Jak współzależność 3 zasobów: wody, wodoru i węgla może wpływać na nasze bezpieczeństwo? 

W świat wody, węgla i wodoru wprowadził uczestników Adam Żelezik – dyrektor Biura Inicjatyw Strategicznych w BGK. Opowiedział o założeniach idei 3W i o tym, jak te trzy strategiczne zasoby mogą zapewnić społeczeństwom bezpieczeństwo w różnych dziedzinach życia. Nie zabrakło też ekspertów, wśród których znaleźli się:

  • Katarzyna Pala – współzałożycielka Foods4Future Technologies i Water Science and Technology Institute – fundacji, której misją jest realizowanie projektów związanych z ochroną wody i systemami obiegu zamkniętego
  • prof. UW dr hab. Tomasz Gackowski – Dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu
  • prof. dr hab. inż. Tadeusz Ossowski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego

Uczestnicy wyzwania mogli porozmawiać z profesjonalistami na Discord. Tam czekały na nich również ciekawostki o wodzie, wodorze i węglu, materiały edukacyjne, quizy i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Zasoby w życiu społeczności

Jury nagrodę główną przyznało zespołowi IChiPowcy. Zwycięzcy zaprezentowali szereg rozwiązań, dzięki którym ludzie w wodnym świecie będą mieli dostęp do wody i jedzenia. Podstawowym źródłem wody pitnej są łapacze pary wodnej, dzięki którym – z uwagi na niższą temperaturę w nocy – możliwe jest doprowadzenie wody z gazowego do ciekłego stanu skupienia. Dodatkowo przedstawili ciekawy pomysł na zdobywanie słodkiej wody – system wyparny, który bazuje na energii słonecznej i skraplaniu się wody na powierzchni. Według jego założeń system rurociągów znajduje się pod liściem palmowym, z którego odsolona już woda spływa rynną do zbiornika. Wszystkie potrzebne urządzenia są wykonane z dostępnego na wyspie bambusa.

IChiPowcy opisali również system irygacji, który opiera się na energii wiatrowej. Wiatrak napędza młyn, który przenosi wodę ze wspomnianej bambusowej rynny do systemu irygacji – a ten samoczynnie podlewa pola uprawne. W wizji IChiPowców pojawiły się też zbiorniki hodowlane połączone z oceanem. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest przechwytywanie z niego żywności, a potem wielopoziomowa hodowla małż, ryb i glonów morskich.

W pierwszej edycji Aquathonu uczestnicy planowali dzień człowieka, które żyje w stylu 3W. Na podstawie planu powstał scenariusz, którego efektem jest animacja „Człowiek w świecie 3W”. Tegoroczna zwycięska praca także będzie przełożona na scenariusz i wideo. Efekty już wkrótce!

źródło: materiały prasowe

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne
, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Przewiń do góry