IKEA wycofuje się ze sprzedaży plastikowych produktów jednorazowego użytku i zainwestuje w ekologiczny plastik

IKEA wycofuje się ze sprzedaży plastikowych produktów jednorazowego użytku i zainwestuje w ekologiczny plastik
Pixabay / @ mastrminda / CC0

IKEA podjęła decyzję o wycofaniu ze sprzedaży plastikowych produktów jednorazowego użytku. Od 1 stycznia 2020 roku z półek sklepów znikną plastikowe słomki, talerze, kubki, worki na śmieci, worki do zamrażarek, a także papierowe talerze i kubki powlekane tworzywem sztucznym. Plastik jednorazowego użytku ma też zniknąć z restauracji, bistro, oraz stołówek pracowniczych.

Oprócz wycofania plastikowych, jednorazowych produktów do 2030 roku firma zobowiązuje się, że wszystkie jej produkty będą projektowane zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Zamierza używać wyłącznie materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu.

„Dzięki naszemu rozmiarowi i zasięgowi mamy okazję zainspirować i umożliwić ponad miliardowi ludzi lepsze życie” – stwierdził Torbjorn Loof, dyrektor generalny Inter IKEA w oświadczeniu towarzyszącym dokumentowi strategii zrównoważonego rozwoju grupy 2030.

IKEA we współpracy z koncernem paliwowym Neste zainwestuje w produkcję ekologicznego plastiku. Do produkcji polipropylenu (PP) i polietylenu (PE), który w 100% będzie można poddać recyklingowi, użyte zostaną produkty nadające się do utylizacji oraz odpady, takie jak zużyty olej kuchenny. Szwedzka firma podkreśla, że będzie to pierwsza na świecie produkcja ekologicznych tworzyw na masową skalę. Dzięki niej do końca 2018 roku 20% plastiku w IKEA będzie ekologiczna. Firma w najbliższym czasie użyje nowego plastiku w produktach takich jak pudełka do przechowywania.

Firma planuje też zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zwiększyć efektywność energetyczną z własnej działalności. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych mogłoby się odbyć dzięki wydłużeniu żywotności produktów.

Do 2020 roku przy wszystkich sklepach IKEA w Polsce mają pojawić się punkty ładowania pojazdów elektrycznych, a do 2025 roku firma planuje rozszerzyć ofertę przystępnych cenowo instalacji fotowoltaicznych dla domu oraz innych rozwiązań w zakresie czystej energii.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X