Gucci rezygnuje z naturalnych futer

Gucci rezygnuje z naturalnych futer
Flickr / @ Dzīvnieku brīvība / CC BY 2.0

Gucci jeden z najbardziej znanych domów mody na świecie poinformował, że od 2018 roku w nowych kolekcjach nie będzie używać naturalnych futer. Firma przestanie używać futer zwierząt hodowlanych, oraz upolowanych. Dotyczy to norek, kojotów, jenotów, lisów, królików czy karakułów.

Prezes Gucci Marco Bizzarri podkreśla, że odpowiedzialność społeczna marki jest jedną z najważniejszych wartości i należy dokładać wszelkich starań, żeby jej działalność była jak najlepsza dla zwierząt i środowiska.

Podjęta przez firmę decyzja jest efektem współpracy z organizacjami The Humane Society of the United States (HSUS) oraz LAV. Należą one do międzynarodowej koalicji stowarzyszeń zajmujących się ochroną praw zwierząt Fur Free Alliance. Dzięki nim w 2006 roku powstała inicjatywa Fur Free Retailer (Sklepy Wolne od Futer), prowadzona w ponad 20 krajach na świecie.

Gucci ma nadzieję, że taka decyzja zwiększy świadomość w kwestii futer, zainspiruje innych przedstawicieli branży do podobnych działań, a także zmieni modę na lepsze i tym samym przyczyni się do poprawy dobrostanu zwierząt.

Wcześniej podobną decyzję podjęli Giorgio Armani, HUGO BOSS, Stella McCartney, popularny butik online z odzieżą luksusową Net-a-Porter, a także H&M czy Zara.

W Polsce koordynacją programu Sklepy Wolne Od Futer, zajmuje się Stowarzyszenie Otwarte Klatki.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki powstało po to, by zapobiegać cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. Otwarte Klatki działają na terenie całej Polski i mają 14 oddziałów, w takich miastach jak: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław.

źródło: Stowarzyszenie Otwarte Klatki

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X