Grożna La Nina pojawi się jeszcze w tym roku

Flickr / @ Jussi Ollila / CC BY 2.0
Flickr / @ Jussi Ollila / CC BY 2.0

La Nina, z hiszpańskiego „dziewczynka” brzmi niewinnie, ale jest nieprzewidywalna, a szkody jakie wyrządza podobne są do tych, wyrządzonych przez El Nino.

Specjaliści z amerykańskiego Centrum Przewidywania Klimatu (ang. Climate Prediction Center) oświadczyli, że zjawisko La Nina pojawi się jeszcze w tym roku. Namiesza w pogodzie na półkuli południowej i północnej, zacznie rozwijać się latem , a później będzie trwać również jesienią i zimą 2016/2017 roku.

La Nina jest mniej szkodliwa od El Nino. Mimo to wpływa na pogodę oraz światową gospodarkę. Powoduje, że na Atlantyku pojawia się więcej huraganów, a na Pacyfiku mniej.

Susza może pojawić się w południowej Brazylii, gdzie znajdują się największe światowe plantacje soi. La Nina przynosi ulewne deszcze w części Australii, Indonezji i Malezji, gdzie niszczy uprawy oleju palmowego. W Afryce, Ameryce Południowej i Kanadzie ochładza się podczas tego zjawiska.

Jej pojawienie się od września 2011 do marca 2012 roku, poważnie dotknęło uprawy kukurydzy i soi w Argentynie, Brazylii, oraz sprowadziło najgorszą suszę od 100 lat w Teksasie. Powodzie wywołane przez La Nina w Chinach i Bangladeszu uznane były za najbardziej niszczące w historii ludzkości.  Huragan Irene w 2011 roku zabił 40 osób i spowodował 20 mld dolarów strat w samych USA.

Pojawienie się La Nina naukowcy wiążą z ociepleniem Ziemi i wzrostem częstotliwości występowania El Nino. Klimatolodzy przewidują, że w latach 2000-2099 czeka nas co najmniej osiem tego typu zjawisk. 70 procent z nich pojawi się w towarzystwie El Nino, co przyczyni się do pogodowych skrajności i anomalii pogodowych.

La Nina jest naturalnym zjawiskiem pogodowym występującym na Pacyfiku. Jej istnienie wywołuje interakcje pomiędzy powierzchnią oceanu a atmosferą. Podczas jej trwania, wody oceanu stają się chłodniejsze, co globalnie wpływa na pogodę. Jest to zespół pasatów, które schładzają ocean, co ma czynny wpływ na powstawanie cyklonów i huraganów, ponieważ razem z wiatrami zmieniają się prądy oceaniczne, a to zmienia pogodę na poziomie globalnym. Jest ściśle związana ze zjawiskiem El Nino.

źródło; materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top