Godzina dla Ziemi #godzinadlabaltyku

Godzina dla Ziemi #godzinadlabaltyku - sondaż opinii
Pixabay / @ Mouse23

Co drugi Polak zwraca uwagę na problem zanieczyszczenia plaż i wód Morza Bałtyckiego. 44% badanych ocenia stan bałtyckiego środowiska naturalnego jako zły a tylko 8% wymienia czystość rodzimego akwenu wśród jego zalet.

Zanieczyszczone plaże i wody Bałtyku martwią Polaków

22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, a 27 marca akcje Godzina dla Ziemi – inicjatywę stworzoną w 2007 roku przez World Wide Fund for Nature, w celu przekonania obywateli, ale też przedstawicieli świata biznesu do ograniczenia korzystania z energii elektrycznej przez jedną godzinę, np. przez wyłączenie światła lub urządzeń elektronicznych. W tym roku akcja dedykowana była Morzu Bałtyckiemu i zaistniała pod szyldem #godzinadlabałtyku.

Jak z wynika z ostatniego badania SW Research, Polacy są świadomi zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego wokół Bałtyku. Ponad 4 na 10 ankietowanych (44%) ocenia ekologiczną kondycję tego regionu jako złą.

Połowa z nas do głównych problemów polskiego wybrzeża zalicza zanieczyszczenie plaż (52%) oraz wód na skutek nieodpowiedniej gospodarki odpadami komunalnymi (50%). Co trzecia osoba wymienia turystyczne przeludnienie plaż w okresie wakacyjnym (35%). Co ciekawe, 3 na 10 Polaków zauważa też inny ekologiczny problem związany z tzw. „zakwitaniem” wody wskutek przeżyźnienia, fachowo zwany eutrofizacją, a powszechnie kojarzony z występowaniem toksycznych sinic w bałtyckich wodach.

Ocena stanu środowiska Bałtyku
Ocena stanu środowiska Bałtyku / @ SW Research
Problem Bałtyku oczami Polaków
Problem Bałtyku oczami Polaków / @ SW Research

Polacy zapytani o największe zalety polskiej części Bałtyku wskazują na czystość plaż i wód w ostatniej kolejności – w ocenie jedynie 8% badanych te cechy przemawiają na korzyść nadmorskiego regionu.

Zalety Bałtyku oczami Polaków
Zalety Bałtyku oczami Polaków / @ SW Research

Z badania wynika również, że wysoka świadomość problemu niekoniecznie idzie w parze ze znajomością i świadomością konkretnych działań czy akcji pro-ekologicznych. Jedynie co piąty Polak (195) deklaruje, że zetknął się z nazwą akcji #godzinadlabałtyku, z czego tylko co czwarty (26%) z tej grupy poprawnie wskazał datę inicjatywy (5% w skali wszystkich badanych).

Polacy są wrażliwi na kwestie ekologiczne

Wyniki badania pokazują, że w polskim społeczeństwie istnieje wysoka wrażliwość na kwestie ekologiczne, szczególnie jeżeli dotyczą one bliskiego nam regionu. Jednak ta lokalna pro-ekologiczność niekoniecznie oznacza zaangażowanie w konkretne akcje. Niezbędnym warunkiem do aktywności jest świadomość akcji pro-ekologicznych, nawet w najprostszym wydaniu, niewymagającym od nas zbyt wiele wysiłku. Dobrym przykładem jest właśnie #godzinadlabałtyku, która pokazuje jak wiele pozostaje jeszcze do zrobienia w uświadamianiu naszego społeczeństwa o możliwościach wsparcia naturalnego środowiska małymi gestami o dużym znaczeniu dla całej Planety.

tłumaczy Piotr Zimolzak, Wiceprezes Zarządu SW Research

Nota metodologiczna:
Badanie zostało zrealizowane w dniach 23-24.03.2021 roku przez agencję badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie n=1000 dorosłych Polaków w ramach badania omnibusowego OmniWatch48. Metoda: wywiady online, CAWI. Źródło próby: panel badawczy SW PANEL.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top