Globalna produkcja wina będzie w tym roku niższa z powodu zmian klimatu

Flickr / @ Andy Rogers / CC BY SA 2.0
Flickr / @ Andy Rogers / CC BY SA 2.0

Globalna produkcja wina będzie w tym roku niższa o 5% z powodu zmian klimatu. Tegoroczny wynik będzie najniższy od prawie 20 lat.

Takie prognozy zaprezentowała Międzynarodowa Organizacja Winorośli i Wina (OIV), która szacuje, że produkcja w tym roku sięgnie 259,5 mln hektolitrów. Oznacza to, że 2016 rok będzie jednym z najgorszych w ostatnich dwóch dekadach. Dane są informacją, jak globalne ocieplenie i zmienność klimatu wpływają na produkcję wina.

Największe spadki dotkną Amerykę Południową. Szacuje, że produkcja w Argentynie obniży się o 35%, zaś w Chile o 21%. Zgodnie z przewidywaniami spadki o 19% dotkną Republikę Południowej Afryki. Z drugiej strony dobre informację płyną dla Australii i Nowej Zelandii, które mają zanotować wzrost o odpowiednio 5 i 35%.

Przewidywany ogólny spadek spowodowany jest wpływem zjawisk klimatycznych takich jak El Nino. El Nino, które pojawia się co 4-5 lat, jest zjawiskiem pogodowym, polegającym na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Może powodować zarówno susze jak i powodzie.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X