Francja zakończy sprzedaż samochodów na benzynę i diesla od 2040 roku

Francja zakończy sprzedaż samochodów na benzynę i diesla od 2040 roku - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ Michael Camilleri / CC BY 2.0

Francja zakończy sprzedaż samochodów na benzynę i diesla od 2040 roku, a do 2050 roku zabroni też palenia węglem. Zakaz ma doprowadzić Francję do „neutralności węglowej”.

Nicolas Hulot, nowy minister ds. ekologii i solidarnej transformacji Francji, zaprezentował na szczycie G20 w Hamburgu plan działań na rzecz środowiska na kolejne 5 lat. To realizacja wyborczych obietnic Prezydenta Macrona.

Główne punkty planu to zobowiązanie że Francja stanie się „neutralna węglowo” do 2050 roku, co podnosi dotychczasowe ambicje Francji w tym względzie. Wcześniej była to zapowiedź 80% redukcji emisji.

Plan zakłada zamknięcie 5 istniejących elektrowni węglowych, zaprzestanie wydawania nowych pozwoleń na wydobycie paliw kopalnych i koniec korzystania z węgla do produkcji energii elektrycznej do 2020 roku.

Również do 2040 roku wszystkie sprzedawane samochody będą musiały mieć napęd elektryczny. Podobną deklarację zapowiedziały Holandia i Norwegia do 2025 roku, a Niemcy i Indie do 2030 roku.

Minister pragnie zaangażować do realizacji tego celu francuski przemysł motoryzacyjny oraz wesprzeć finansowo obywateli, którzy będą rezygnować ze starych aut spalinowych na rzecz elektrycznych.

Prezydent Francji Emanuel Macron prześmiewczo trawestując wyborcze hasło Prezydenta Donalda Trumpa, realizuje politykę ochrony klimatu pod hasłem „Make our planet great again” czyli „Uczyńmy naszą planetę znów wspaniałą”.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top