Forum antysmogowe Green Smart City od 24 do 25 października w Krakowie

Forum antysmogowe Green Smart City

Walka ze smogiem, gospodarka niskoemisyjnej w największych miastach, zrównoważony rozwój, biogospodarka i ekologia będą głównymi tematami piątej edycji Forum Green Smart City, które odbędzie się od 24 do 25 października w Krakowie.

Organizatorem forum jest Uniwersytet Rolniczy (UR) w Krakowie. Misją Forum jest zwiększanie świadomości o stanie zanieczyszczenia powietrza i sposobach jego eliminacji, a także przekazywanie praktycznych rozwiązań na rzecz „inteligentnych miast i wsi” oparciu o najnowsze technologie.

Szybkie tempo rozwoju gospodarczego, zwiększające się zanieczyszczenie środowiska, zmniejszająca się ilość zasobów naturalnych, brak troski o jakość życia przyszłych pokoleń powodują, że kluczowego znaczenia nabiera podjęcie działań, które powstrzymają negatywne skutki rozwoju cywilizacji. Aby to osiągnąć, potrzebne są zintegrowane działania w obszarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym.

tłumaczy rzecznik prasowy UR Izabella Majewska

Na forum spotkają się władze samorządowe, przedstawiciele uczelni, funduszy ochrony środowiska i organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy Małopolski. Forum jest otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych kwestią inteligentnych miast i wsi – Smart City oraz Smart Villages, w tym rewitalizacji usług na obszarach wiejskich z pomocą innowacji społecznych i cyfrowych.

Jest gorzej, niż można by sądzić – o smogu w Krakowie opowiedzą prof. dr hab. Marek Michalik z Instytutu Nauk Geologicznych, Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr hab. inż. Wanda Wilczyńska-Michalik z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na występowanie zawału serca u mieszkańców Krakowa omówi dr hab. n. med. Ewa Konduracka z Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dr hab. inż. Piotr Wężyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pokaże, jak można wykorzystać technologie geoinfomatyczne w zarządzaniu zieloną infrastrukturą miasta. Dr Małgorzata Pink z tej samej uczelni przedstawi biogospodarkę jako instrument ekonomii zrównoważonego rozwoju.

Plan pozostałych wystąpień oraz dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej: https://fgsc.urk.edu.pl/

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X