Danwood Holding producent ekologicznych i energooszczędnych domów o konstrukcji drewnianej rozpoczyna pierwszą ofertę publiczną

Firma Danwood Holding producent ekologicznych i energooszczędnych domów o konstrukcji drewnianej rozpoczyna pierwszą ofertę publiczną
@ Danwood

Danwood Holding producent ekologicznych i eneregooszczędnych domów o konstrukcji drewnianej rozpoczyna pierwszą ofertę publiczną akcji. Wszystkie domy tej firmy niezależnie od wybranej techniki grzewczej standardowo zużywają niezwykle mało energii – od 40 do 70 kWh/m2/ rok, dzięki czemu można je określić jako przyjazne dla środowiska i tanie w użytkowaniu.

Spółka ma dziś portfel zamówień sięgający ponad 2,2 tys. domów. Roczna sprzedaż sięga 1,2 tys. domów (2017 rok) i obejmuje głównie rynek niemiecki. Jednak zapotrzebowanie na ekologiczne i energooszczędne domy prefabrykowane rośnie w Europie, w tym również w Polsce.

Z danych Roland Berger wynika, że w Polsce udział domów prefabrykowanych wynosi 1,9%. Dla porównania w Skandynawii to już 42%, w Austrii 35%, a w Niemczech czy Szwajcarii ok. 20%.

Przewagą takich domów jest szybki czas realizacji projektu nawet w kilka miesięcy, niższy koszt niż przy budowie klasycznych domów i realizacja domu przez jeden podmiot, który udziela gwarancji.

Domy prefabrykowane oferują klientom dużo większą jakość. Ich budowa wymaga mniejszego zaangażowania pracowników bezpośrednio na budowie. Wykonanie wielu czynności w hali produkcyjnej, przy zastosowaniu nowoczesnych maszyn, nadzorze i właściwym przeszkoleniu pracowników, pozwala na to, by wszystkie produkowane elementy miały bardzo dokładne wymiary i wysoką jakość.

Wszystkie domy niezależnie od wybranej techniki grzewczej standardowo zużywają niezwykle mało energii – od 40 do 70 kWh/m2/ rok, dzięki czemu można je określić jako przyjazne dla środowiska i tanie w użytkowaniu.

Żeby uzyskać jak najlepsze współczynniki przenikania ciepła na poziomie U=0,118 w/(m2K), grubość ściany domów wypełnia się wełną mineralną o doskonałych właściwościach izolacyjnych i dodatkowo dociepla styropianem. Daje to w sumie 30 cm izolacji termicznej. Ponadto od wewnątrz dom „owinięty jest” folią paroizolacyjną. Tak wykonana ściana nie nagrzewa się, lecz stanowi doskonałą barierę dla ciepła. Dzięki temu zimą ciepło pozostaje w środku, latem w domu jest chłodno, a straty energii są minimalne.

Standardowo domy wyposażane są w energooszczędne drzwi, okna z trzyszybowym pakietem oraz w wentylacje mechaniczna z odzyskiem ciepłą.

Oferta publiczna będzie obejmować wyłącznie istniejące akcje – do 20 mln akcji (50% w kapitale) należących do Enterprise Investors, z opcją powiększenia puli do 4 mln walorów (10% w kapitale). Zapisy inwestorów indywidualnych mają potrwać do 23 kwietnia. Najpóźniej do 24 kwietnia ma zostać opublikowana cena sprzedaży, ostateczna liczba akcji oferowanych w ramach oferty oraz ostateczna liczba akcji oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów.

Mamy bardzo dobry portfel zamówień. To ok. 2,2 tys. domów, głównie dla klientów na rynku niemieckim. Na wszystkich rynkach, na których działa firma – w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Polsce – domy prefabrykowane cieszą się coraz większą popularnością. Ten rynek rozwija się szybko, szczególnie w segmencie domów wykańczanych pod klucz.

podkreśla prezes Danwood Holding

Obecne moce produkcyjne Danwood pozwalają na wytworzenie 1,5 tys. domów rocznie.

W 2017 roku firma przekazała nieco ponad 1,2 tys. domów, przy 995 rok wcześniej (wzrost o 22%). Spółka planuje rozbudowę mocy produkcyjnych w latach 2018–2019 o kolejne 500 domów rocznie, czyli do 2 tys. domów do roku 2019. Obecnie ponad 84% wszystkich zamówień spółki pochodzi z Niemiec, realizacje w Polsce stanowią 6,4%.

źródło: newseria.pl, danwood.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top