Falling Walls Lab. Polscy naukowcy burzą mury

Falling Walls Lab. Polscy naukowcy burzą mury
Pixabay / @ Geralt

Czym są mury w kontekście technologii, gospodarki, społeczeństwa bądź nauki? To bariery, przez które mieliśmy trudności z oczyszczaniem ścieków zawierających oleje, osiągaliśmy słabe zbiory w czasie suszy czy nie potrafiliśmy skutecznie przywracać widzenia w przypadku zwyrodnienia siatkówki. Te konkretne mury zostały już obalone dzięki naukowczyniom i naukowcom, którzy swoje pomysły zgłosili do konkursu Falling Walls Lab. Platforma ta zrzesza już ponad tysiąc osób z 75 krajów. Wśród nich jest zaledwie sześcioro Polaków.

Udział w Falling Walls Lab pomógł mi zdać sobie sprawę, jak ważne jest dostosowanie prezentacji do docelowych odbiorców. Ograniczenie wypowiedzi do trzech minut zmusza do przekazania tylko najistotniejszych informacji.

mówi dr inż. Mateusz Szatkowski, fizyk, który wziął udział w konkursie w 2016 roku. Naukowo zajmuje się strukturyzowaniem wiązki świetlnej, a swoje badania prowadzi na Politechnice Wrocławskiej.

Trzy minuty to czas, który uczestnicy mają na zaciekawienie jury Falling Walls Lab – konkursu dla osób z pomysłem na to, jak zmieniać świat. Jego nazwa jest bezpośrednim nawiązaniem do muru berlińskiego, który został symbolicznie obalony w 1989 roku. Coroczny finał konkursu przyciąga do Berlina uczestników z 75 krajów. W tym roku na berlińskiej scenie swój pomysł na obalenie muru zaprezentuje też zwycięzca Falling Walls Lab Warsaw, czyli polskiej edycji konkursu, która odbędzie się 15 września w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej. Wszystkie pomysły są prezentowane w języku angielskim. Aby zaprezentować swój, wystarczy się zgłosić do 30 czerwca 2022 roku na stronie www.fallingwallslab.pl/zapisy.

Międzynarodowe grono naukowców czeka na Polaków

Sieć naukowców związanych z Falling Walls składa się dziś z ponad tysiąca przedsiębiorczych, pełnych energii i inwencji specjalistów z 75 państw. W gronie tym jest zaledwie sześć osób z Polski. Tylko tylu przedstawicieli naszego kraju miało szansę przedstawić swój pomysł podczas finału Falling Walls w Berlinie. Skąd tak mała reprezentacja?

Moim zdaniem to kwestia sposobu myślenia. Mamy zakorzenione przekonanie, że jak się robi coś dobrego, to w końcu zostaniemy dostrzeżeni. Z moich doświadczeń wynika, że w innych krajach myśli się „jak nie spróbuję, to się nie dowiem.

ocenia dr Maciej Grajewski, który wziął udział w Falling Walls Lab w 2018 roku, a dziś pracuje w założonej przez siebie firmie SG Papertronics, która w tej chwili pracuje nad stworzeniem przenośnego laboratorium do analiz chemicznych.

Polskę w Berlinie poza Szatkowskim i Grajewskim reprezentowali dotychczas Andrzej Żak (2021 rok: www.youtu.be/lH7gJ-mUumM), Justyna Olko (2020 rok: www.youtu.be/IDpZ30WPUPQ), Michał Tomza (2017 rok: www.youtu.be/JPUX2dbFId8) i Jakub Jankowski (2017 rok: www.youtu.be/B5y8ixs6L9s).

Udział w Falling Walls Lab Warsaw mogą brać osoby, które spełniają minimum jeden z wymogów formalnych: doktoryzowały się nie więcej niż pięć lat temu, mają tytuł magistra uzyskany maksymalnie siedem lat temu, tytuł licencjata uzyskany maksymalnie 10 lat temu lub mają status studenta i/lub są na stażu podoktorskim. Zgłoszenia pomysłów na burzenie murów są przyjmowane na stronie www.fallingwallslab.pl/zapisy

Choć spośród wszystkich uczestników Falling Walls Lab Warsaw ze swoim pomysłem do Berlina pojedzie tylko zwycięzca, to wymierne korzyści osiągnie każdy, kto weźmie udział w konkursie. Wszyscy bowiem zaprezentują swój pomysł, który wcześniej muszą poddać mocnej syntezie, aby zmieścić się w trzech minutach. Ci, którzy do konkursu zgłoszą się do 30 czerwca, dostaną też książkę “Sztuka promocji nauki. Praktyczny poradnik dla naukowców” oraz zaproszenie na szkolenie online z zakresu wystąpień publicznych, budowania wizerunku i widoczności.

Rozwiązania, które pomagają społeczeństwu

Choć burzenie murów w Berlinie ma wymiar symboliczny, to już problemy, z którymi mierzą się młodzi akademicy, są jak najbardziej realne. Czego dotyczą? W 2021 roku na scenie konkursu pojawiła się Francuzka Anne Vanderbruggen, która zaprezentowała światu koncepcję zrównoważonego wykorzystywania baterii. Jej pomysł dotyczył recyklingu baterii litowo-jonowych i uwzględniał wykorzystanie grafitu. Zobacz jej wystąpienie: www.falling-walls.com/discover/videos/breaking-the-wall-of-battery-recycling/.

W konkursie udział mogą brać też duety, takiej jak Holender Erik Bakkers i Egipcjanka Elham Fadaly. Fizycy ci odkryli i opowiedzieli, jak zmiana struktury molekularnej krzemu umożliwia przesyłanie danych za pomocą światła, z prędkością światła i bez wytwarzania ciepła. Dokonali tym samym przełomu w dziedzinie optoelektroniki. Ich wystąpienie: www.falling-walls.com/discover/videos/optoelectronics-breaking-the-wall-to-light-emitting-silicon/.

Swoje pomysły prezentują nie tylko przedstawiciele nauk ścisłych. Pochodzący z Indii Dilip Menon zademonstrował, jak losy ludzkości są warunkowane przez wspólne dziedzictwo za pośrednictwem połączeń oceanicznych. Badacz podkreślał, że w czasach globalnego ocieplenia, podnoszących się wód i ogromnych migracji ludzkich potrzebujemy polityki pokrewieństwa, która odejdzie od idei „obcego” na rzecz przyjaźni. Jego wystąpienie: www.falling-walls.com/discover/videos/rewriting-social-sciences-breaking-the-wall-to-a-paracolonial-paradigm/.

Tak jak nie ma jednej definicji muru w konkursie, tak nie ma jednego schematu ich obalania. Prezentowane rozwiązania mogą wprost wynikać z doświadczeń laboratoryjnych, na przykład z nowych sposobów łączenia związków organicznych, które odkrywają młodzi naukowcy. Mogą też dotyczyć spraw znacznie bliższych społeczeństwu. Najważniejsze, aby pomagały odblokować świat i usuwały bariery, które powstrzymują rozwój ludzkości.

podkreśla Natalia Osica, założycielka firmy pro science, która w tym roku jest pomysłodawcą i organizatorem Falling Walls Lab w Warszawie

Mecenasem Falling Walls Lab Warsaw jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Patronatu honorowego wydarzeniu udzielili Urząd Patentowy RP oraz Ambasada Niemiec w Polsce. Wśród partnerów merytorycznych znaleźli się: Komisja Fulbrighta, PolSCA, Stowarzyszenie Top 500 Innovators, Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii, Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej, Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce, Szkoła Pionierów PFR, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy, Konsorcjum ENHANCE, Koalicja na Rzecz Polskich Innowacji, Polska Sieć Kobiet Nauki, Stowarzyszenie ML in PL, Stowarzyszenie Rozwoju Karier Doktorantów i Doktorów PolDoc, Fundacja Marsz dla Nauki, Fundacja Polonium, Science PRO.

źródło: materiały prasowe

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Scroll to Top