Exxon już w latach 70 wiedział o katastrofalnych skutkach zmian klimatycznych

Exxon już w latach 70 wiedział o katastrofalnych skutkach zmian klimatycznych
Flickr / @ Steve Snodgrass / CC BY 2.0

Exxon już w latach 70 wiedział o katastrofalnych skutkach zmian klimatycznych. Już wówczas naukowcy pracujący dla koncernu wskazywali w wewnętrznych notatkach firmy, że zmiany klimatyczne mogą być katastrofalne.

Źródłem tych doniesień jest organizacja Inside Climate News, która w serii artykułów wskazuje na potwierdzające tę wersję wewnętrzne dokumenty Exxon z 1970 roku, wywiady z byłymi naukowcami i pracownikami firmy. Ich zdaniem, spółka paliwowa Exxon wiedziała o szkodliwości emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Dzięki czemu dziesiątki lat wcześniej można było opracować mniej intensywną ścieżkę wykorzystywania węgla energetycznego, żeby uniknąć najgorszych skutków zmian klimatu.

Zamiast tego, Exxon wybrał drogę greenwashingu, dezinformacji, negacji i opóźnień. Dziennikarze zidentyfikowali ponad 30 różnych organizacji finansowanych przez koncern, które przez lata podważały badania naukowców i zapobiegały działaniom politycznym mającym na celu kontrolę emisję gazów cieplarnianych. Wysyłał komunikaty poddające w wątpliwość wnioski naukowców. Nikt bowiem wówczas nie wiedział na pewno, czy klimat się zmienia, a jeśli się zmienia, to co jest tego powodem.

Exxon mógł pomóc wyjaśnić przywódcom politycznym oraz opinii publicznej, kwestie zmian klimatu. Mógł zmienić swój model biznesowy, na inwestycje w odnawialne źródła energii, biopaliwa bądź prowadzić poważne badania i inicjatywy mające na celu ochronę przed skutkami emisji dwutlenku węgla.

ExxonMobil Corporation to spółka paliwowa utworzona 30 listopada 1999 roku przez połączenie dwóch przedsiębiorstw Exxon i Mobil. Założona pośrednio przez Johna D. Rockefellera, który założył przedsiębiorstwo Standard Oil. ExxonMobil ma 37 rafinerii w 21 krajach mogących produkować łącznie 6,3 mln baryłek ropy dziennie, co czyni koncern jej największym prywatnym producentem na świecie.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top