Etykiety efektywności energetycznej ulegną uproszczeniu

Etykiety efektywności energetycznej ulegną uproszczeniu

Parlament Europejski opowiedział się za uproszczeniem oznakowania efektywności energetycznej sprzętów używanych w gospodarstwach domowych.

Wprowadzona zostanie jasna skala od A do G, która zastąpi system zwiększającej się liczby plusów A+, A++, A+++. Nowe oznaczenia w sposób czytelny pokazywać będą klasę efektywności energetycznej danego modelu produktu i całkowitą konsumpcję energii w skali rocznej, podaną w kilowatogodzinach.

Obecnie większość sprzętów na rynku spełnia wymagania klasy A i B ustanowione w 2010 roku. Ponieważ w ostatnich latach urządzenia AGD stawały się coraz bardziej energooszczędne, żeby doprecyzować efektywność energetyczną produktu, do oznaczeń zaczęto dodawać plusy rozszerzając skalę na A+, A++, A+++.

Dotychczasowy system etykietowania energetycznego stał się zatem mało przejrzysty i nie oddaje poziomu rozwoju technologicznego. Dlatego zaistniała konieczność wprowadzenia nowej, prostszej skali od A do G, dzięki czemu konsumenci będą mogli świadomie decydować się na zakup takiego sprzętu, który pozwoli im na oszczędzanie prądu.

Sprzęty oznaczone nowymi etykietami powinny być dostępne dla klientów w sklepach najwcześniej pod koniec 2019 roku. Utrzymany zostanie wygląd etykiet i ich kolor, od ciemnozielonego po czerwony. Informacje o efektywności energetycznej produktu dostępne powinny być także online oraz w materiałach reklamowych i promocyjnych produktów.

W przypadku zmian, które będą miały wpływ na efektywność energetyczną, producent będzie miał obowiązek poinformować o tym klientów.

Powstanie strona z kompleksową bazą produktów, zawierająca także specyfikację techniczną sprzętów, co pozwoli lepiej monitorować dostosowanie produktów oraz portal dla konsumentów, gdzie będą oni mieli możliwość porównywania konkretnych produktów.

Nowe przepisy obejmą także aktualizację oprogramowania sprzętów i tzw. inteligentnych urządzeń domowych, dzięki czemu będą one mogły stać się bardziej energooszczędne.

Nowe przejrzyste etykietowanie energetyczne powinno przyczynić się do oszczędności energii, obniżenia rachunków za prąd, oraz sprzyjać innowacjom w zakresie wytwarzania energooszczędnych sprzętów i inwestycjom w ich produkcję.

zobacz:Jak czytać etykiety energetyczne

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top