Epidemia nie zatrzymała konkursu PowerUp! Challenege

Epidemia nie zatrzymała konkursu PowerUp! Challenege
PowerUp! Challenege

Mimo pandemii, fundusz EIT InnoEnergy, inwestujący w rozwiązania w obszarze zielonej transformacji energetycznej, kontynuuje ocenę wniosków konkursowych w ramach programu PowerUp! Challenge. Krajowe finały odbędą się jednak online. Finał polskiej edycji zaplanowano na 6 maja. W tym roku do konkursu zgłoszono rekordową liczbę 425 aplikacji.

PowerUp! Challenge to konkurs dla najbardziej obiecujących starupów, scaleupów oraz małych i średnich firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W centrum zainteresowania organizatorów są projekty związane z magazynowaniem energii, dekarbonizacją przemysłu i zrównoważonym rozwojem miast, ale szansę na zwycięstwo mają wszyscy, posiadający niekonwencjonalne pomysły.

Uczestnictwo w konkursie to szansa na dołączenie do sieci partnerów InnoEnergy, reprezentujących najważniejsze branże gospodarki, ośrodki badawcze i uniwersytety w całej Europie. To również szansa na wielomilionowe inwestycje w badania i rozwój najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć. Dla zwycięzców przygotowano też wiele narzędzi wspomagających rozwój produktów i usług oraz ich późniejszą komercjalizację, takich jak wsparcie w realizacji projektów pilotażowych, pomoc w tworzeniu strategii rozwoju, pomoc w ekspansji zagranicznej czy w finansowaniu dalszego rozwoju.

Do tegorocznej edycji PowerUp! zakwalifikowało się 425 młodych firm wywodzących się z 24 państw Europy Środkowo-Wschodniej. Spośród wszystkich uczestników, którzy pomyślnie przeszli proces aplikacji, aż 360 stanowią startupy, które w konkursach krajowych rywalizować będą dodatkowo o tytuł Startupu Roku. Zespoły reprezentujące poszczególne firmy mają szansę na nagrody o łącznej wartości 65 tysięcy euro (nagroda główna to 50 tysięcy euro) oraz pakiet innych korzyści sponsorowanych przez partnerów programu, takich jak Amazon Web Services, Revolut i SpeedUp Group. 

Decyzja o kontynuacji konkursu mimo pandemii była trudna, ale udało nam się wypracować model, który gwarantuje bezpieczeństwo zarówno uczestnikom, jak i organizatorom. Sytuacja pandemiczna doprowadziła do tego, że światowa gospodarka wpływa na niespokojne i nieznane wody. To sprawia, że PowerUp! jest potrzebny jak nigdy wcześniej. Krajowe konkursy zostaną przeprowadzone online, w sposób bezpieczny i odpowiedzialny, i pomogą najbardziej innowacyjnym firmom w regionie przetrwać te ponure czasy. Podczas gdy tradycyjne źródła finansowania wysychają, a wśród przedsiębiorców narastają obawy o przyszłość, InnoEnergy, ze wsparciem Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, chce być stabilnym partnerem i nadal zapewniać przedsiębiorcom niezbędne finansowanie, unikatowe know-how i dostęp do sieci wartościowych partnerów.

mówi Jakub Miler, Dyrektor Generalny InnoEnergy Cantral Europe

Etap oceny wniosków konkursowych na poziomie krajowym oraz krajowe finały odbywają się od kwietnia do końca maja. Polski finał zaplanowano na 6 maja. Decyzja o miejscu i dacie Wielkiego Finału, w którym wezmą udział zwycięzcy konkursów krajowych, zależeć będzie od rozwoju sytuacji pandemicznej w Europie i na świecie.

źródło: materiały prasowe EIT InnoEnergy

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry