Energooszczędny piekarnik

Energooszczędny piekarnik

Dla tych którzy uwielbiają pracę w kuchni, pieczą, a jednocześnie troszczą się o środowisko naturalne, producenci piekarników oferują szeroką gamę produktów. Wysoka klasa energetyczna piekarników gwarantuje mniejsze zużycie prądu i oszczędności w domowym budżecie. Innowacyjne funkcje dodatkowe sprawiają, że nasze przygody kulinarne sprawią nam mnóstwo przyjemności, a kuchenne eksperymenty będą zawsze udane.

Piekarniki są oferowane w szerokiej gamie różnych wariantów i cen. Można zakupić piekarniki do zabudowy, które doskonale komponują się z meblami na zamówienie oraz z płytami gazowymi lub indukcyjnymi. Możesz również zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie czyli kuchnie wolnostojące z piekarnikiem gazowym lub elektrycznym.

Piekarnik gazowy vs. piekarnik elektryczny

Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za energię będzie piekarnik gazowy. Piekarniki gazowe są niedrogie w kupnie i użyciu, nie trzeba obawiać się o wzrost kosztów energii elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać o tym że piekarniki gazowe nie zawsze są rekomendowane. Długo się nagrzewają i mogą nierównomiernie piec potrawy (podgrzewają potrawy tylko od dołu). Problemem jest również utrzymanie w nich stabilnej i właściwej temperatury.

Jeżeli zamierzasz często korzystać z piekarnika i zależy ci na bezproblemowym pieczeniu ciast czy mięs, w takim przypadku najlepszym wyborem będzie piekarnik elektryczny, który ma wysoką klasę energetyczną. Taki energooszczędny piekarnik będzie kosztował mało w eksploatacji, a przy tym pozwoli na przygotowanie wyśmienitych potraw.

Standardowe funkcje w piekarniku elektrycznym to:

  • grzałka górna – pieczenie z grzałką górną jest polecane głównie do lekkich ciast oraz do zapiekanek
  • grzałka dolna – pieczenie z grzałką dolną jest polecane do ciast, które powinny mieć bardziej podpieczony spód, na przykład tart owocowych.
  • grzałka górna + dolna
  • termoobieg z grzałką górną, dolną górną + dolną – termoobieg doskonale sprawdza się przy pieczeniach, ponieważ wtedy ciepłe powietrze jest równomiernie rozprowadzane przez wentylator po całej komorze piekarnika

Wiele piekarników elektrycznych, nawet tańszych modeli, ma też funkcję grilla. Funkcja pomocna wtedy, gdy chce się podpiec na szybko tosty lub też przygotować chrupiące grzanki. Nie trzeba wtedy też rozgrzewać całego piekarnika, więc to niższy koszt.

Droższe piekarniki wyposażane są w funkcję samooczyszczania, która pozwala na wypalenie lub zmiękczenie zanieczyszczeń powstałych w piekarniku, a przez to jego łatwiejsze wyczyszczenie.

Jak kupić energooszczędny piekarnik

Zwróć uwagę na klasę energetyczną piekarnika

Najważniejsza przy wyborze piekarnika do zabudowy powinna być klasa energetyczna, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wysokość rachunków.

Od początku 2015 roku producenci mają obowiązek umieszczania na piekarnikach elektrycznych etykiet energetycznych. Wymóg ten wprowadziła unijna dyrektywa 65/2014, która obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich należących do Unii Europejskiej. Etykiety energetyczne dotyczą zarówno piekarników do zabudowy, jak i tych wbudowanych w kuchenkach.

Dzięki jednolitemu określeniu klasy energetycznej i zużycia energii można łatwo porównać kilka modeli piekarników przed jego zakupem.

Obecnie piekarnik elektryczny niemal zupełnie wypiera modele gazowe ze względu na zdecydowanie większą liczbę funkcji. Ponieważ jednak zużycie energii elektrycznej kosztuje więcej niż gazowej, warto wybrać taki model piekarnika który pozwoli zmniejszyć wysokość opłat za prąd. Klasa energetyczna A, A+, A++ oznacza energooszczędne urządzenie i informuje o zastosowaniu w urządzeniu ekologicznych rozwiązań.

Etykieta energetyczna dla piekarników elektrycznych
Etykieta energetyczna dla piekarników gazowych

Dobrze izolowane drzwi

Warto wybierać piekarniki wyposażone w podwójne, dobrze izolowane drzwiczki, które zapobiegają uciekaniu ciepła. Jeżeli drzwiczki będą panoramiczne, przeźroczyste wtedy można też od razu zobaczyć, jak wygląda potrawa, bez potrzeby ich otwierania.

Funkcja czuwania z możliwości jej wyłączenia

Włączony na stałe wyświetlacz np. z zegarem, bez możliwości jego wyłączenia, przyczynia się do zwiększenia zużywanej energii elektrycznej.

Dodatkowe, energooszczędne funkcje w piekarniku

Warto też wspomnieć, że energooszczędny piekarnik powinien posiadać szeroką gamę przydatnych funkcji do wyboru. Dzięki temu będzie można wybrać działanie grzałek z góry i z dołu lub tylko z góry albo z dołu. Przyda się również termoobieg, który powoduje, że ciepło równomiernie rozprowadzane jest po wnętrzu piekarnika, a tym samym potrawy przygotowują się szybciej i są równo przypieczone.

System szybkiego nagrzewania i termostat

Dobrze, żeby piekarnik do zabudowy miał funkcję szybkiego nagrzewania i wbudowany termostat. Dzięki temu tuż po włączeniu piekarnik nagrzewa się szybko do żądanej temperatury i długo ją otrzymuje. Skraca to czas przygotowania potraw, ale także pozwala zaoszczędzić na rachunkach.

Funkcja termoobiegu

Piekarniki z funkcją termoobiegu pozwalają na szybsze przygotowywanie potraw i krótszy czas pieczenie, co zmniejsza zużycie energii.

Funkcja chłodnej obudowy

Dzięki tej opcji piekarnik nagrzewa się tylko w środku, a jego obudowa pozostaje chłodna. Nie rozgrzewają się również meble wokół, a my nie musimy się obawiać poparzeń przy otwieraniu piekarnika, czy poparzeń dzieci.

Slow food i pieczenie z wykorzystaniem pary

Piekarnik wyposażony w takie opcje pozwala przygotowywać potrawy już w niskich temperaturach (30oC) albo na parze, dzięki czemu produkty zachowują swoje właściwości i pozostają soczyste.

System dual flow

System dual flow inaczej zwany jest systemem dystrybucji powietrza pozwala zaoszczędzenie energii do 20% więcej niż w przypadku tradycyjnego piekarnika o klasie energetycznej A. Komin wentylacyjny i wentylator chłodzący mają oddzielne strumienie powietrza, ten podwójny przepływ powietrza pozwala nam na pieczenie ciasta z lepszymi efektami. Dzięki temu systemowi pieczenie jest o wiele bezpieczniejsze i praktyczniejsze. Drzwiczki są o chłodniejsze niż w przypadku piekarników bez tego systemu.

Technologia Twin Convection (Samsung)

Technologia Twin Convection pomaga oszczędzać czas i energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki znajdującej się w komorze piekarnika ruchomej przegrodzie, za pomocą której użytkownik sam decyduje, jak chce skorzystać z piekarnika. Może zrobić to na trzy sposoby:

Wstawiając przegrodę zmniejszyć pojemności komory o połowę. Użycie niewielkiej części piekarnika np. do szybkiego przygotowania niewielkiej przekąski, zmniejsza ogrzewaną przestrzeń, przez co używana część nagrzewa się szybciej, a zużycie prądu jest niższe.

Opcja jednoczesnego przygotowania dwóch posiłków jest idealna dla osób, których życie toczy się szybko. Przegroda tworzy dwie komory wewnętrzne, umożliwiając przygotowanie dwóch różnych rodzajów dań (na przykład mięsa i ciasta) jednocześnie w różnych temperaturach. Przegroda przeciwdziała przenikaniu ciepła i zapachów.

Naturalnie można wykorzystać całą 70-litrową komorę.

Zasady energooszczędnego korzystania z piekarnika

Warto również pamiętać o tym, że zużycie energii przez piekarnik w dużej mierze zależy również od tego, jak jest on wykorzystywany.

Producenci piekarników zazwyczaj podają tabele czasu przygotowywania posiłków

Dzięki temu możesz zorientować się, jak długo potrwa przygotowanie określonej potrawy bądź wypieku. Pamiętaj jednak, że są to dane szacunkowe, dlatego podczas pieczenia najlepiej korzystać z własnego doświadczenia.

Otwieraj drzwiczki piekarnika najrzadziej jak to możliwe

Największe straty energii pojawiają się przy regularnym otwieraniu drzwiczek. Wtedy w kilka chwil temperatura wewnątrz rozgrzanego piekarnika może obniżyć się nawet o 25 stopni Celsjusza.

Dzięki rzadszemu otwieraniu drzwiczek unikniesz znaczących strat ciepła i będziesz potrzebował mniej energii na ponowne ogrzanie wnętrza piekarnika do zadanej temperatury.

Pamiętaj że wcześniejsze nagrzanie piekarnika nie zawsze jest potrzebne

Warto rozgrzewać piekarnik bezpośrednio przed pieczeniem, by nie stał zbyt długo pusty.

Piekarnik z termoobiegiem nagrzewa się natychmiast po włączeniu

Daje to oszczędności energii i czasu na poziomie 0% energii w porównaniu z tradycyjnym piekarnikiem.

Na 5-10 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia wyłącz piekarnik

Temperatura przez ten czas będzie się utrzymywać na zbliżonym poziomie. Oszczędzisz dzięki temu prąd wykorzystując energię cieplna już zgromadzoną wskutek nagrzewania.

Etykieta energetyczna dla piekarników elektrycznych
Etykieta energetyczna dla piekarników gazowych

Energooszczędne urządzenia

Kuchnia

Energooszczędna lodówka i zamrażarka
Mówiąc o oszczędzaniu energii w domu myślimy w jaki sposób można zmniejszyć na nią wydatki. Oświetlenie, komputer, piekarnik, płyta indukcyjna, czajnik elektryczny mają spory wpływ na nasze rachunki, ale tylko jedno urządzenie elektryczne podłączone jest do prądu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Mowa oczywiście o lodówce.

Energooszczędna zmywarka
Zmywarka należy do grupy urządzeń, bez których można wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarstwa domowego, znacznie bardziej potrzebne są lodówka czy pralka. Stale jednak rośnie liczba osób, które inwestują w to urządzenie i stwierdzają, że to dobry zakup.

Energooszczędny piekarnik
Dla tych którzy uwielbiają pracę w kuchni, pieczą, a jednocześnie troszczą się o środowisko naturalne, producenci piekarników oferują szeroką gamę produktów. Wysoka klasa energetyczna piekarników gwarantuje mniejsze zużycie prądu i oszczędności w domowym budżecie. Innowacyjne funkcje dodatkowe sprawiają, że nasze przygody kulinarne sprawią nam mnóstwo przyjemności, a kuchenne eksperymenty będą zawsze udane.

Energooszczędna płyta grzejna
Płyty grzejne do gotowania różnią się sprawnością wykorzystania energii, która bezpośrednio wpływa na zużycie energii. Są trzy rodzaje płyt elektrycznych: płyty indukcyjne – sprawność do 90% (najoszczędniejsze), płyty ceramiczne – sprawność do 60%, płyty żeliwne – sprawność do 55%.

Energooszczędny okap kuchenny
Wiele osób nie przykłada dużej wagi do zakupu odpowiedniego okapu kuchennego. Uważa go za zbędny wydatek. Okap ma ładnie wyglądać i nie kosztować zbyt dużo. Jednak wybór okapu nie powinien być przypadkowy. Jest to nieodłączny element czystej, zdrowej, nowoczesnej i energooszczędnej kuchni.

Energooszczędny czajnik elektryczny
Czajnik elektryczny jest jednym z najczęściej używanych sprzętów AGD w naszych domach. Codziennie kilka razy w ciągu doby gotujemy wodę. Największe starty energii ponosimy w sytuacji, gdy gotujemy większą ilość wody, niż potrzebujemy. Już 250 ml wody więcej (około jednej szklanki) powoduje znaczne wydłużenie czasu gotowania, a co za tym idzie, większe zużycie energii, które przekłada się na nasz domowy budżet.

Łazienka

Energooszczędna pralka
Pralka jest jednym z największych pożeraczy energii w gospodarstwach domowych. Zużycie energii zależy nie tylko od efektywności urządzenia, ale także od jego eksploatacji. Istnieje kilka prostych sposobów oszczędzania energii podczas użytkowania pralki.

Energooszczędny pojemnościowy podgrzewacz do wody
Podstawowym zadaniem elektrycznego pojemnościowego podgrzewacza jest ogrzewanie wody, magazynowanie w zasobniku, oraz rozdysponowywanie do kilku punktów poboru jednocześnie. Pojemnościowy podgrzewacz wody jest szczególnie polecany do domów i mieszkań które nie posiadają innych źródeł energii poza prądem elektrycznym, a chcą mieć stały dostęp do gorącej wody.

Salon

Energooszczędny telewizor
Zakup nowego telewizora to obecnie spore wyzwanie, gdyż łatwo jest się pogubić w gąszczu bardziej lub mniej potrzebnych funkcji i technologicznych nowinek. Większość z nas wybierając telewizor skupia się na marce, wielkości, cenie, parametrach obrazu i dźwięku. Energooszczędność nie jest podstawowym kryterium wyboru tego urządzenia.

Energooszczędny odkurzacz
Domowy odkurzacz to sprzęt do którego podczas zakupu nie przywiązujemy aż tak dużej uwagi, co nie oznacza jednak, że można kupić dowolny, najtańszy model. Wielu użytkowników odkurzaczy uważa, że im mocniejszy silnik to wyższa wydajność i lepsze efekty. Obecny rozwój technologii pozwolił jednak stworzyć urządzenia o niskiej mocy, co wpływa na niższe zużycie energii, a równocześnie zapewnia wysoką skuteczność odkurzania.

Biuro

Energooszczędny komputer
Energy Star to symbol ekologiczny przyznawany jako wyróżnienie dla energooszczędnych produktów takich jak komputery. Wszystkie produkty, które zostały oznaczone logo Energy Star wpływają znacząco na środowisko naturalne, redukując emisję gazów cieplarnianych.

Exit mobile version
X