Energooszczędny czajnik elektryczny

Czajnik elektryczny jest jednym z najczęściej używanych sprzętów AGD w naszych domach. Codziennie kilka razy w ciągu doby gotujemy wodę. Największe starty energii ponosimy w sytuacji, gdy gotujemy większą ilość wody, niż potrzebujemy. Już 250 ml wody więcej (około jednej szklanki) powoduje znaczne wydłużenie czasu gotowania, a co za tym idzie, większe zużycie energii, które przekłada się na nasz domowy budżet.

W Wielkiej Brytanii zrobiono ciekawe badania. Wyszło z nich, że większym firmom opłacałoby się zatrudnić pracownika, którego jedynym zadaniem byłoby pilnowanie, żeby nie marnowano energii na gotowanie wody w czajnikach elektrycznych. Taki pracownik oszczędziłby pracodawcy więcej pieniędzy, niż marnuje się w firmie przez nieefektywne wykorzystanie czajników.

Czajnik elektryczny

Urządzenie do gotowania wody za pomocą energii elektrycznej. Pierwszy czajnik elektryczny powstał w 1891 roku i został wyprodukowany przez firmę Carpenter Electric Company of. St. Paul z Minnesoty.
Czajnik gotował wolno, oraz posiadał niewymienialny element grzewczy umieszczony w podstawie. Obecne czajniki elektryczne gotują wodę bardzo szybko, posiadają dużą moc (zwykle ok. 2000-2400 W – chociaż zdarzają się nawet do 3000 W). Używając ich należy zwrócić uwagę na to, czy instalacja elektryczna jest dostosowana do takich obciążeń, gdyż często powodują one zadziałanie bezpieczników lub wyłączników instalacyjnych.

Korzystanie z czajnika elektrycznego może być oszczędne. Urządzenia te zużywają mniej energii niż płyty indukcyjne nawet o 50%. Fakt ten należy wykorzystać przy gotowaniu. Można zagotować tradycyjnie wodę w czajniku i następnie przelać ją do garnka, w którym przyrządzamy posiłek.

↓ ślad węglowy
↓ ślad wodny
↓ zanieczyszczenie środowiska
↓ zużycie energii
↓ zużycie wody
↓ ilość wydawanych pieniędzy

Czas czytania: 9 minut

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022

Rodzaje czajników elektrycznych

Na rynku dostępne są czajniki wykonane z różnych materiałów:

  • czajniki elektryczne plastikowe – są najliczniejszą grupą urządzeń. Ceny nie są wygórowane, jednak ich wygląd, zapach i posmak sztucznego tworzywa w wodzie jest często dyskwalifikujący. Zaletą jest to, iż plastik nie nagrzewa się tak szybko jak metal.
  • czajniki elektryczne ze stali nierdzewnej – urządzenia te cechuje duża trwałość i odporność na przebarwienia. Czajniki z stali szlachetnej są cięższe, oraz mają nowoczesny wygląd. Część z nich została wyposażona w termoizolację, żeby zapobiec nagrzewaniu się obudowy czajnika, co jednocześnie przyczynia się do dłuższego utrzymywania ciepła wody.
  • czajniki elektryczne szklane – szkło jest materiałem dość kruchym, mocno się nagrzewa i szybko oddaje ciepło, co powoduje, że woda w urządzeniu szybko stygnie. Szklane czajniki są lekkie i łatwe w utrzymaniu czystości. Ich wygląd bywa dodatkową ozdobą wystroju kuchni. Ze względu na mocno nagrzewające się ściany, oraz zwiększoną podatność na uszkodzenia, nie są zbyt często wybierane.
  • czajniki elektryczne ceramiczne – wyróżnia je łatwość w czyszczeniu, są również wykonane z najzdrowszego materiału do gotowania wody. Ściany obudowy nie nagrzewają się w takim stopniu jak szkło. Ceramiczne czajniki są ciężkie i drogie, ale stanowią zarazem piękną ozdobę naszej kuchni.
Zakup energooszczędnego czajnika elektrycznego

Zakup energooszczędnego czajnika elektrycznego

Wybierz model z płytą grzewczą a nie grzałką spiralną

Pozwoli to na gotowanie mniejszych ilości wody np. dla jednej osoby. W przypadku czajników z grzałką spiralną powinna być ona w całości zakryta wodą, co w praktyce oznacza konieczność gotowania min. 0,5l wody każdorazowo.

Na płytach grzewczych osadza się również znacznie mniej kamienia, co daje nam większą efektywność urządzenia. Kamień wydłuża gotowanie wody. Czyszczenie czajnika z płytą grzewczą jest również w dużym stopniu ułatwione.

Wybierz czajnik z teflonową płytą grzewczą. Zapobiega to nadmiernemu osadzaniu się kamienia.

Dobierz czajnik o odpowiedniej mocy i pojemności

Modele z grzałką spiralną mają moc od 200 do 2200 W, z grzałką płytową zaś od 600 do 3100 W. Im większa moc, tym szybciej woda się zagotuje, ale tym więcej prądu zużyje czajnik. Zaleca się kupno czajnika o mocy około 2000 W, który gotuje wodę szybko i zużywa znacznie mniej prądu niż ten o mocy 3100 W.

Pojemność czajnika dobierz do swoich potrzeb. Zbyt duża sprawi, że będziemy gotować za dużo wody, a w konsekwencji zużywać więcej prądu. Zwróćmy też uwagę na minimalną ilość wody, jaka musi być gotowana.

Sprawdź czy czajnik posiada miarkę poziomu wody

Dzięki miarce poziomu wody na obudowie czajnika elektrycznego możliwe jest precyzyjne kontrolowanie wlanej cieczy, oraz jej szybsze doprowadzenie do wrzenia. Wskaźnik poziomu wody musi być czytelny i najlepiej podświetlany. Miarka może być umieszczona z jednej, na obu stronach obudowy, lub na rączce (uchwycie) czajnika.

Dodatkowe funkcje czajnika elektrycznego

  • głośny dzwonek, który pozwala zwrócić uwagę na koniec gotowania – zapobiega to kilkakrotnemu gotowaniu wody
  • uchwyt – żeby użytkowanie czajnika było komfortowe, warto sprawdzić, która rączka jest wygodniejsza w trzymaniu. Niektóre modele czajnika mają dodatkową powłokę antypoślizgową, co zmniejsza ryzyko wyślizgnięcia się urządzenia z ręki.
  • estetyka – producenci dbają, żeby ich oferta była zróżnicowana, a klienci wybrali czajnik, który zostanie dopasowany do wnętrza kuchni, zarówno pod względem stylistycznym jak i kolorystycznym.
  • przewód – warto sprawdzić, nie tylko jak długi jest przewód, ale również czy producent przewidział możliwość zwinięcia nadmiaru kabla i schowania go w podstawie. Tego typu rozwiązanie pozwoli zachować porządek w kuchni, a także zapobiegnie przypadkowemu pociągnięciu zbyt luźno wiszącego przewodu.
  • filtry – żeby zminimalizować ilość osadu oraz zanieczyszczeń przedostających się do szklanki wraz z wodą, czajniki dysponują specjalnymi filtrami umieszczanymi na dzióbku czajnika. Wyróżnia się filtry w postaci:
    • siateczki nylonowej – wychwytuje większe zanieczyszczenia. Jest to najprostsze, najtańsze i najmniej trwałe rozwiązanie.
    • siateczki ze stali szlachetnej – zatrzymuje większość zanieczyszczeń. Jest to filtr skuteczniejszy od siateczki nylonowej.
    • filtru węglowego – taki filtr pochłania zanieczyszczenia, oraz zapachy.
  • regulacja temperatury – niektóre czajniki pozwalają na określenie temperatury, do jakiej ma zostać podgrzana woda. Wartość można wybrać z przedziału 40-100°C. Pozwala to na precyzyjne ustawienie temperatury, co przydaje się przy przygotowywaniu różnego rodzaju napojów. Regulacja temperatury odbywa się najczęściej za pomocą elektronicznego wyświetlacza i przycisków.
  • bezpieczeństwoczajnik jest urządzeniem elektrycznym, które w czasie pracy wytwarza wysoką temperaturę, warto zatem, żeby był wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia:
    • przed włączeniem gotowania bez wody – czujniki określają poziom wody i nie włączają czajnika, jeżeli ten jest pusty. Zapobiega to przypadkowemu spaleniu urządzenia.
    • przed przegrzaniemczajnik nie włączy się przy kilkukrotnym grzaniu wody w krótkim czasie lub gdy grzałka osiągnie zbyt wysoką temperaturę. Zapobiega to wygotowaniu wody, oraz spaleniu czajnika.
    • automatyczny wyłącznik po zagotowaniu – po zakończeniu pracy, czajnik wyłącza się, bardzo często informując domowników dodatkowym sygnałem dźwiękowym.
    • dioda pracy – sygnalizuje, kiedy czajnik pracuje. Gdy woda zagotuje się, lampka gaśnie.
  • zaprogramowanie czasu włączenia czajnika – dzięki tej funkcji czajnik automatycznie zacznie gotować wodę o ustawionej wcześniej godzinie.
Zasady energooszczędnego korzystania z czajnika elektrycznego

Zasady energooszczędnego korzystania z czajnika elektrycznego

  • zawsze gotuj tyle wody ile rzeczywiście potrzebujesz
  • pamiętaj żeby regularnie czyścić filtr anty osadowy – przepłukaj go pod wodą, kiedy zauważysz że jest nadmiernie zabity
  • nie napełniaj czajnika powyżej poziomu maksymalnego, ani poniżej poziomu minimalnego – może to spowodować jego uszkodzenie, lub jeżeli czajnik jest przepełniony, wrząca woda może z niego wytryskiwać
  • zagotuj wodę w czajniku i dopiero wtedy przelej ją do garnkaczajnik jest dużo sprawniejszy niż płyta elektryczna, czy też płyta indykcyjna, dlatego takie postępowanie może zmniejszyć zużycie energii nawet o 30-50%
  • nie dopuszczaj do zakamieniania elementu grzejnego gdyż wydłuża to czas gotowania – nie usuwany na bieżąco kamień, który osadza się na grzałce i korpusie może spowodować uszkodzenie urządzenia, a tym samym utratę gwarancji.

Prawidłowe użytkowanie i konserwacja czajnika elektrycznego

W przypadku obfitego wydzielania się osadu z wody zaleca się częste odkamienianie czajnika elektrycznego. Do usuwania kamienia można używać specjalistycznych odkamieniaczy (nie należy jednak używa środków chemicznych przeznaczonych do ekspresów i żelazek), roztworu ostu lub kwasku cytrynowego.

W celu usunięcia kamienia należy:

  • podgrzać wodę w czajniku do wrzenia
  • dodać do niego wodnego roztworu octu lub kwasku cytrynowego
  • pozostawić na ok 0,5 godziny
  • roztwór wylać
  • przepłukać czajnik kilkakrotnie

W przypadku gdyby cały osad nie został usunięty czynność należy powtórzyć.

źródło: materiały prasowe
Czajnik elektryczny, autorzy, licencja CC BY SA 3.0

Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
ekologiczne i zrównoważone święta, black friday, Clean label, cyber monday, cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, degrowth, domowe (naturalne) środki czystości, dyrektywa Cyfrowa, Dyrektywa Omnibus, dyrektywy PPWD (Packaging and Packaging Waste Directive). dyrektywa Towarowa, dyrektywa Single-Use Plastics, ekoprojekt, ekoprojektowanie (ecodesign), etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, fast fashion (szybka, śmieciowa moda), gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), marnowanie żywności, Nutri-Score (5-Colour Nutrition Label, 5-CNL) pięciokolorowa etykieta żywieniowa, olej palmowy, odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkt bio, produkt ekologiczny (eko), produkt naturalny, recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), slow fashion, społeczna lodówka, strategia Od pola do stołu, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważona moda, zrównoważone rybołówstwo, żywność alternatywna, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, na zakupach, w podróży, ograniczenie zużycia papieru
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody: perlator
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
dieta planetarna, freganizm, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, Roślinne zamienniki mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm,
Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top