Jak wybrać i kupić energooszczędny czajnik elektryczny

Energooszczędny czajnik elektryczny

Czajnik elektryczny jest jednym z najczęściej używanych sprzętów AGD w naszych domach. Codziennie kilka razy w ciągu doby gotujemy wodę. Największe starty energii ponosimy w sytuacji, gdy gotujemy większą ilość wody, niż potrzebujemy. Już 250 ml wody więcej (około jednej szklanki) powoduje znaczne wydłużenie czasu gotowania, a co za tym idzie, większe zużycie energii, które przekłada się na nasz domowy budżet.

W Wielkiej Brytanii zrobiono ciekawe badania. Wyszło z nich, że większym firmom opłacałoby się zatrudnić pracownika, którego jedynym zadaniem byłoby pilnowanie, żeby nie marnowano energii na gotowanie wody w czajnikach elektrycznych. Taki pracownik oszczędziłby pracodawcy więcej pieniędzy, niż marnuje się w firmie przez nieefektywne wykorzystanie czajników.

Korzystanie z czajnika elektrycznego może być jednak oszczędne. Urządzenia te zużywają mniej energii niż płyty indukcyjne nawet o 50%. Fakt ten należy wykorzystać przy gotowaniu. Można zagotować tradycyjnie wodę w czajniku i następnie przelać ją do garnka, w którym będziemy przyrządzać zupę.

Jakie są rodzaje czajników elektrycznych

Na rynku dostępne są czajniki wykonane z różnych materiałów

1. Czajniki elektryczne plastikowe

Są najliczniejszą grupą urządzeń. Ceny nie są wygórowane, jednak ich wygląd, zapach i posmak sztucznego tworzywa w wodzie jest często dyskwalifikujący. Zaletą jest to, iż plastik nie nagrzewa się tak szybko jak metal.

2. Czajniki elektryczne ze stali nierdzewnej

Urządzenia te cechuje duża trwałość i odporność na przebarwienia. Czajniki z stali szlachetnej są cięższe, oraz mają nowoczesny wygląd. Część z nich została wyposażona w termoizolację, żeby zapobiec nagrzewaniu się obudowy czajnika, co jednocześnie przyczynia się do dłuższego utrzymywania ciepła wody.

3. Czajniki elektryczne szklane

Szkło jest materiałem dość kruchym, mocno się nagrzewa i szybko oddaje ciepło, co powoduje, że woda w urządzeniu szybko stygnie. Szklane czajniki są lekkie i łatwe w utrzymaniu czystości. Ich wygląd bywa dodatkową ozdobą wystroju kuchni. Ze względu na mocno nagrzewające się ściany, oraz zwiększoną podatność na uszkodzenia, nie są zbyt często wybierane.

4. Czajniki elektryczne ceramiczne

Wyróżnia je łatwość w czyszczeniu, są również wykonane z najzdrowszego materiału do gotowania wody. Ściany obudowy nie nagrzewają się w takim stopniu jak szkło. Ceramiczne czajniki są ciężkie i drogie, ale stanowią zarazem piękną ozdobę naszej kuchni.

Jak kupić energooszczędny czajnik elektryczny

1. Wybierz model z płytą grzewczą a nie grzałką spiralną

Pozwoli to na gotowanie mniejszych ilości wody np. dla jednej osoby. W przypadku czajników z grzałką spiralną powinna być ona w całości zakryta wodą, co w praktyce oznacza konieczność gotowania min. 0,5l wody każdorazowo.

Na płytach grzewczych osadza się również znacznie mniej kamienia, co daje nam większą efektywność urządzenia. Kamień wydłuża gotowanie wody. Czyszczenie czajnika z płytą grzewczą jest również w dużym stopniu ułatwione.

2. Głośny dzwonek pozwala zwrócić uwagę na koniec gotowania

Zapobiega to kilkakrotnemu gotowaniu wody.

3. Wybierz czajnik o odpowiedniej mocy

Modele z grzałką spiralną mają moc od 200 do 2200 W, z grzałką płytową zaś – od 600 do 3100 W. Im większa moc, tym szybciej woda się zagotuje, ale tym więcej prądu zużyje czajnik.

Zaleca się kupno czajnika o mocy około 2000 W, który gotuje wodę szybko i zużywa znacznie mniej prądu niż ten o mocy 3100 W.

4. Wybierz czajnik z teflonową płytą grzewczą

Zapobiega to nadmiernemu osadzaniu się kamienia.

5. Pojemność czajnika dobierz do swoich potrzeb

Zbyt duża sprawi, że będziemy gotować za dużo wody, a w konsekwencji zużywać więcej prądu. Zwróćmy też uwagę na minimalną ilość wody, jaka musi być gotowana.

6. Sprawdź czy czajnik elektryczny posiada miarkę poziomu wody na obudowie

Dzięki niej możliwe jest precyzyjne kontrolowanie wlanej cieczy, oraz jej szybsze doprowadzenie do wrzenia. Wskaźnik poziomu wody musi być czytelny i najlepiej podświetlany.

Miarka może być umieszczona z jednej, na obu stronach obudowy, lub na rączce (uchwycie) czajnika.

7. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie czajnika elektrycznego

 • uchwyt – żeby użytkowanie czajnika było komfortowe, warto sprawdzić, która rączka jest najwygodniejsza w trzymaniu. Niektóre mają dodatkową powłokę antypoślizgową, co zmniejsza ryzyko wyślizgnięcia się czajnika z ręki.
 • estetyka – producenci dbają, żeby ich oferta była zróżnicowana, a klienci wybrali czajnik, który zostanie dopasowany do wnętrza kuchni, zarówno pod względem stylistycznym jak i kolorystycznym.
 • przewód – warto sprawdzić, nie tylko jak długi jest przewód, ale również czy producent przewidział możliwość zwinięcia nadmiaru kabla i schowania go w podstawie. Tego typu rozwiązanie pozwoli zachować porządek w kuchni, a także zapobiegnie przypadkowemu pociągnięciu zbyt luźno wiszącego przewodu.
 • filtry – żeby zminimalizować ilość osadu oraz zanieczyszczeń przedostających się do szklanki wraz z wodą, czajniki dysponują specjalnymi filtrami umieszczanymi na dzióbku czajnika. Wyróżnia się filtry w postaci:
  • siateczki nylonowej – wychwytuje większe zanieczyszczenia. Jest to najprostsze, najtańsze i najmniej trwałe rozwiązanie.
  • siateczki ze stali szlachetnej – zatrzymuje większość zanieczyszczeń. Jest to filtr skuteczniejszy od siateczki nylonowej.
  • filtru węglowego – taki filtr pochłania zanieczyszczenia, oraz zapachy.
 • regulacja temperatury – niektóre czajniki pozwalają na określenie temperatury, do jakiej ma zostać podgrzana woda. Wartość można wybrać z przedziału 40-100°C. Pozwala to na precyzyjne ustawienie temperatury, co przydaje się przy przygotowywaniu różnego rodzaju napojów. Regulacja temperatury odbywa się najczęściej za pomocą elektronicznego wyświetlacza i przycisków.
 • bezpieczeństwo – czajnik jest urządzeniem elektrycznym, które w czasie pracy wytwarza wysoką temperaturę, warto zatem, żeby był wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia:
  • przed włączeniem gotowania bez wody – czujniki określają poziom wody i nie włączają czajnika, jeżeli ten jest pusty. Zapobiega to przypadkowemu spaleniu urządzenia.
  • przed przegrzaniem – czajnik nie włączy się przy kilkukrotnym grzaniu wody w krótkim czasie lub gdy grzałka osiągnie zbyt wysoką temperaturę. Zapobiega to wygotowaniu wody, oraz spaleniu czajnika.
  • automatyczny wyłącznik po zagotowaniu – po zakończeniu pracy, czajnik wyłącza się, bardzo często informując domowników dodatkowym sygnałem dźwiękowym.
  • dioda pracy – sygnalizuje, kiedy czajnik pracuje. Gdy woda zagotuje się, lampka gaśnie.
 • zaprogramowanie czasu włączenia czajnika – dzięki tej funkcji czajnik automatycznie zacznie gotować wodę o ustawionej wcześniej godzinie.

Zasady energooszczędnego korzystania z czajnika elektrycznego

1. Zawsze gotuj tyle wody ile rzeczywiście potrzebujesz

2. Pamiętaj żeby regularnie czyścić filtr anty osadowy

Przepłukaj go pod wodą, kiedy zauważysz że jest nadmiernie zabity.

3. Nie napełniaj czajnika powyżej poziomu maksymalnego, ani poniżej poziomu minimalnego

Może to spowodować jego uszkodzenie, lub jeżeli czajnik jest przepełniony, wrząca woda może z niego wytryskiwać.

4. Zagotuj wodę w czajniku i dopiero wtedy przelej ją do garnka

Czajnik jest dużo sprawniejszy niż płyta elektryczna, czy też płyta indykcyjna, dlatego takie postępowanie może zmniejszyć zużycie energii nawet o 30-50%.

5. Nie dopuszczaj do zakamieniania elementu grzejnego gdyż wydłuża to czas gotowania

Nie usuwany na bieżąco kamień, który osadza się na grzałce i korpusie może spowodować uszkodzenie urządzenia, a tym samym utratę gwarancji.

Porady dotyczące odkamieniania czajnika elektrycznego

W celu usunięcia kamienia należy:

 • podgrzać wodę w czajniku do wrzenia
 • dodać do niego wodnego roztworu octu lub kwasku cytrynowego
 • pozostawić na ok 0,5 godziny
 • roztwór wylać
 • przepłukać czajnik kilkakrotnie

W przypadku gdyby cały osad nie został usunięty czynność należy powtórzyć.

Uwaga! Do usuwania kamienia można używać specjalistycznych odkamieniaczy – nie należy jednak używa środków chemicznych przeznaczonych do ekspresów i żelazek.
Uwaga! W przypadku obfitego wydzielania się osadu z wody zaleca się częste odkamienianie.


Energooszczędne urządzenia

Etykiety energetyczne zamieszczone na urządzeniach

Etykiety energetyczne zamieszczone na urządzeniach
Zakup nowych urządzeń RTV czy AGD to spory wydatek, który nadwyręża domowy budżet. Analiza ofert promocyjnych, reklam, rozmowy z sprzedawcami czy znajomymi powoduje mętlik w głowie i nie pomaga w wybraniu odpowiedniego dla nas modelu. Przy wyborze sprzętu który będzie służyć lata, w rozsądnej cenie i przyjaznego dla środowiska naturalnego, pomaga ekooznakowanie produktów czyli tzw. etykiety energetyczne zamieszczone na urządzeniach.


Jak kupić energooszczędną zmywarkę

Energooszczędna zmywarka
Zmywarka należy do grupy urządzeń, bez których można wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarstwa domowego, znacznie bardziej potrzebne są lodówka czy pralka. Stale jednak rośnie liczba osób, które inwestują w to urządzenie i stwierdzają, że to dobry zakup. Dzięki zmywarce oszczędza się czas przeznaczany na ręczne mycie naczyń, wodę, oraz energię wykorzystywaną do jej ogrzania. Jednorazowy wydatek może zatem dobrze wpłynąć na wydatki i domowy budżet.


Jak wybrać energooszczędny okap kuchenny

Energooszczędny okap kuchenny
Wiele osób nie przykłada dużej wagi do zakupu odpowiedniego okapu kuchennego. Uważa go za zbędny wydatek. Okap ma ładnie wyglądać i nie kosztować zbyt dużo. Jednak wybór okapu nie powinien być przypadkowy. Jest to nieodłączny element czystej, zdrowej, nowoczesnej i energooszczędnej kuchni.


Jak wybrać, kupić i użytkować energooszczędną lodówkę i zamrażarkę

Energooszczędna lodówka i zamrażarka
Mówiąc o oszczędzaniu energii w domu myślimy w jaki sposób można zmniejszyć na nią wydatki. Oświetlenie, komputer, piekarnik, płyta indukcyjna, czajnik elektryczny mają spory wpływ na nasze rachunki, ale tylko jedno urządzenie elektryczne podłączone jest do prądu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Mowa oczywiście o lodówce.


Jak wybrać i kupić energooszczędny czajnik elektryczny

Energooszczędny czajnik elektryczny
Czajnik elektryczny jest jednym z najczęściej używanych sprzętów AGD w naszych domach. Codziennie kilka razy w ciągu doby gotujemy wodę. Największe starty energii ponosimy w sytuacji, gdy gotujemy większą ilość wody, niż potrzebujemy. Już 250 ml wody więcej (około jednej szklanki) powoduje znaczne wydłużenie czasu gotowania, a co za tym idzie, większe zużycie energii, które przekłada się na nasz domowy budżet.


Energooszczędna pralka

Energooszczędna pralka
Pralka jest jednym z największych pożeraczy energii w gospodarstwach domowych. Pranie to czynność codzienna. Dwuosobowa rodzina pierze w pralce o pojemności bębna 6 kg przeciętnie 3 razy w tygodniu (156 razy w roku), czteroosobowa rodzina pierze 6 razy w tygodniu (312 razy w roku), 5 osobowa rodzina pierze 8 razy w tygodniu (416 razy w roku).


Energooszczędna płyta grzejna

Energooszczędna płyta grzejna
Płyty grzejne do gotowania różnią się sprawnością wykorzystania energii, która bezpośrednio wpływa na zużycie energii. Są trzy rodzaje płyt elektrycznych: płyty indukcyjne o sprawność do 90%, płyty ceramiczne (sprawność do 60%) i płyty żeliwne (sprawność do 55%).


Energooszczędny piekarnik

Energooszczędny piekarnik
Jak kupić energooszczędny piekarnik i zasady energooszczędnego korzystania z piekarnika


Energooszczędny odkurzacz

Energooszczędny odkurzacz
Zasady energooszczędnego korzystania z odkurzacza


Energooszczędny pojemnościowy podgrzewacz wody

Energooszczędny pojemnościowy podgrzewacz do wody
Podstawowym zadaniem pojemnościowego podgrzewacza jest ogrzewanie wody, magazynowanie w zasobniku, oraz rozdysponowywanie do kilku punktów poboru jednocześnie – oznacza to np. że jeden z domowników może brać prysznic, a drugi jednocześnie zmywać naczynia. Podgrzewacze możemy podzielić ze względu na typ mocowania na wiszące i stojące. Pojemnościowy podgrzewacz wody jest szczególnie polecany do domów i mieszkań, w których jest duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę.


Energooszczędny telewizor

Energooszczędny telewizor
Kupując telewizor warto skorzystać z informacji na etykiecie energetycznej. Każdy telewizor oferowany w punkcie sprzedaży powinien być w nią zaopatrzony. Nalepkę z wymaganymi informacjami znajdziesz z przodu urządzenia.


Energooszczędny ekspres do kawy
Energooszczędny ekspres do kawy

Energooszczędny ekspres do kawy
Jak kupić energooszczędny ekspresu do kawy i zasady energooszczędnego korzystania z ekspresu do kawy


Energooszczędny komputer
Energooszczędny komputer

Energooszczędny komputer
Jak kupić energooszczędny komputer i zasady energooszczędnego korzystania z komputera


energooszczędny monitor - wlaczoszczedzanie.pl

Energooszczędny monitor