Jak wybrać i kupić energooszczędny czajnik elektryczny
Depositphotos / @ mr_Brightside

Czajnik elektryczny jest jednym z najczęściej używanych sprzętów AGD w naszych domach. Codziennie kilka razy w ciągu doby gotujemy wodę. Największe starty energii ponosimy w sytuacji, gdy gotujemy większą ilość wody, niż potrzebujemy. Już 250 ml wody więcej (około jednej szklanki) powoduje znaczne wydłużenie czasu gotowania, a co za tym idzie, większe zużycie energii, które przekłada się na nasz domowy budżet.

W Wielkiej Brytanii zrobiono ciekawe badania. Wyszło z nich, że większym firmom opłacałoby się zatrudnić pracownika, którego jedynym zadaniem byłoby pilnowanie, żeby nie marnowano energii na gotowanie wody w czajnikach elektrycznych. Taki pracownik oszczędziłby pracodawcy więcej pieniędzy, niż marnuje się w firmie przez nieefektywne wykorzystanie czajników.

Korzystanie z czajnika elektrycznego może być jednak oszczędne. Urządzenia te zużywają mniej energii niż płyty indukcyjne nawet o 50%. Fakt ten należy wykorzystać przy gotowaniu. Można zagotować tradycyjnie wodę w czajniku i następnie przelać ją do garnka, w którym będziemy przyrządzać zupę.