Elektrownie w Bełchatowie i Kozienicach wśród największych trucicieli w Europie

Elektrownie w Bełchatowie i Kozienicach wśród największych trucicieli w Europie - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ Greenpeace Polska / Bogusz Bilewski / CC BY ND 2.0
Flickr / @ Greenpeace Polska / Bogusz Bilewski / CC BY ND 2.0

Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wynika, że elektrownie w Bełchatowie i Kozienicach zajmują pierwsze i czwarte miejsce największych trucicieli w Europie. Raport bierze pod uwagę dane z 2015 roku.

Według raportu EEA to właśnie elektrownie węglowe są największym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Europie. 

Na pierwszym miejscu w niechlubnym rankingu znajduje się elektrownia na węgiel brunatny w Bełchatowie, która rocznie emituje aż 37 mln ton dwutlenku węgla. Elektrownia odpowiada za 0,001 wszystkich emisji CO2 na całym świecie i 0,1 polskich emisji tego gazu cieplarnianego.

Czwarte miejsce zajmuje spalająca węgiel kamienny elektrownia w Kozienicach emitująca 11,6 mln ton CO2 rocznie. 

W badaniu uwzględniono 35 tysięcy elektrowni, kopalni, fabryk, hut itp. Dane na temat emisji dwutlenku węgla, dwutlenku siarki oraz tlenków azotu, zbierano w państwach Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu, Szwajcarii i Serbii.  

Podobne wnioski płyną z raportu „Ciemna chmura Europy” opublikowanego przez organizacje Health and Environment Alliance (HEAL), Climate Action Network Europe (CAN), WWF i Sandbag.

Emisje z energetyki węglowej są odpowiedzialne w Europie za niemal 23 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie. Kosztów zdrowotne związane ze skutkami oddychania zanieczyszczonym powietrzem wylicza się na 62,3 mld euro.

źródło: eea.europa.eu

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top