El Nino może spowodować w tym roku kolejne ekstremalne zjawiska pogodowe

El Nino może spowodować w tym roku kolejne ekstremalne zjawiska pogodowe - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ paris_tx / CC BY 2.0
Flickr / @ paris_tx / CC BY 2.0

El Nino może spowodować w tym roku kolejne ekstremalne i niepożądane zjawiska pogodowe, takie jak m.in susze i powodzie. Naukowcy ze Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), uważają że szanse na pojawienie się zjawiska pogodowego El Nino wynoszą około 40%.

W normalnych warunkach, czyli bez zjawiska El Nino, pasaty wieją przez tropikalny Pacyfik ze wschodu. Powodują przemieszczanie się ciepłych wód powierzchniowych na zachód. U wybrzeży Ameryki Południowej występuje zjawisko upwellingu, czyli wynoszenia chłodnych wód głębinowych ku powierzchni. Deszcze występują nad ciepłymi wodami zachodniego Pacyfiku, natomiast na wschodnim krańcu oceanu opady są niewielkie.

Gdy pasaty nad środkowym i zachodnim Pacyfikiem słabną, ciepłe prądy oceaniczne przemieszczają się z Australii i wschodniej Azji ku Ameryce Południowej. Słabnie również zimny Prąd Peruwiański. Zahamowanie upwellingu powoduje wzrost temperatury wód i wilgotności powietrza na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. Zjawisko to jest określane mianem El Nino, a jego wpływ jest odczuwany na całej Ziemi od monsunów w Azji po suszę w Afryce. Zwykle takie zjawisko pogodowe pojawia się co dwa do siedmiu lat, a po nim dochodzi do wyraźnego odwrócenia warunków pogodowych, zwanego La Nina. W roku 2015 i 2016 silne El Nino spowodowało globalne podwyższenie temperatur i wpłynęło na susze w wielu częściach świata.

Według WMO chłodniejsze ostatnio wody oceanu to tylko przejściowe zjawisko La Nina. W styczniu nastąpił powrót do stanu neutralnego. Ogólny wpływ ostatniego La Nina był tak słaby, że wielu naukowców nazwało to wydarzenie „La Nada” co po hiszpańsku znaczy „nic”.

Jednak u wybrzeży Peru temperatura oceanu wzrosła 1,5° C powyżej średniej, tworząc „przybrzeżne El Nino”. Naukowcy uważają, że zjawisko to może się rozszerzyć. Żeby móc mówić o zjawisku El Nino, temperatury dużej części strefy równikowej Pacyfiku musza przekraczać średnią o 0,5°C i utrzymać się na tym poziomie przez co najmniej trzy miesiące.

Zdaniem ekspertów sytuacja powinna wyklarować się w maju. Jeśli rzeczywiście pojawi się El Nino, mieszkańcy Azji południowo-wschodniej mogą obawiać zmniejszenia ważnych dla rolnictwa opadów monsunowych, zaś niektóre rejony Afryki suszy.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top