fbpx

El Nino może być najsilniejszym, jakie kiedykolwiek wystąpiło!

d92bdd56-c261-429f-8982-54caae5dc533Ostatnie badania wykazują, że trwające El Nino może być najsilniejszym, jakie kiedykolwiek wystąpiło.

Wchodzimy w okres związany z szczytem aktywności El Nino. Z tego względu klimatolodzy bez przerwy monitorują sytuację na Pacyfiku. Ważną informacją jest dla nich średnia temperatura wody w centralnej części równikowego Pacyfiku i  jak odbiega ona od średniej wieloletniej z tego okresu. Analizy specjalistów wykazują, że może to być jedno z najsilniejszych El Nino, jakie kiedykolwiek wystąpiło.

Według naukowców z amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) w jednym z tygodni listopada średnia temperatura wody była wyższa od normy aż o trzy stopnie Celsjusza. Jest to najwyższa tygodniowa anomalia, jaką kiedykolwiek zanotowano. Wcześniejszy rekord należał do El Nino z 1997 roku, podczas którego woda w określonej strefie Pacyfiku była wyższa o 2,8 st. C od średniej dla określonego okresu.

NOAA definiuje El Nino jako pięć kolejnych trzymiesięcznych okresów, podczas których średnia temperatura powierzchni oceanu jest o przynajmniej pół stopnia wyższa od normy. Z ostatnich danych, zbieranych od sierpnia do października wynika, że centralna część południowego Pacyfiku była cieplejsza niż zazwyczaj o 1,7 st. C. Jest to drugi co do wielkości wynik od 60 lat. Jedynie w 1997 roku odnotowano 2,33 stopnia anomalii temperatury.

El Nino 2015 nie jest jeszcze oficjalnie ogłoszone jako najsilniejsze. Jednak już pobiło kilka rekordów, a dopiero wkraczamy w szczyt jego aktywności. Nic nie stoi nic na przeszkodzie, żeby zjawisko stało się najsilniejszym w historii.

El Nino to cykliczne zjawisko klimatyczne, które powoduje podwyższenie temperatury w strefie równikowej Pacyfiku. W związku z tą anomalią Południową Amerykę nawiedzają ulewy, a wschodnia Australia zmaga się z suszami.

Leave a Reply

Przewiń do góry
X