Jak rozpoznać produkty ekologiczne

Zainteresowanie ekologiczną żywnością tzw. ekożywnością wciąż rośnie. Już ok. 50% Polaków sięga po żywność ekologiczną, z czego 11% deklaruje, że robi to regularnie. Żywność określana słowami eko, bio lub organic jest już powszechnie dostępna . Ale co to właściwie oznacza i czym taka żywność różni się od konwencjonalnych produktów?

Wystawienie przez sprzedawcę tabliczki z napisem „produkty ekologiczne”, wcale nie oznacza, że takimi są w rzeczywistości. Być może zostały wyprodukowane w lokalnym gospodarstwie o czym świadczy nieregularny kształt, skazy, ładny aromat i dobry smak. Nie ma jednak 100% pewności czy i jakich nawozów używał gospodarz, gdzie rosły jego plony (np. z dala od ruchliwej drogi) oraz czy właściwie je przechowywał.

Bio, eko i organic czyli oznakowany takimi wyrażeniami produkt powinien pochodzić z rolnictwa ekologicznego. Oznacza to, że musi zawierać co najmniej 95% składników ekologicznych niemodyfikowanych genetyczni, uprawianych bez sztucznych nawozów, z zastosowaniem ograniczonej liczby substancji dodatkowych.

ekoliść - logo produkcji ekologicznej - wlaczoszczedzanie.pl
Ekoliść czyli logo produkcji ekologiczne

Jak rozpoznać produkty ekologiczne?

Najprościej produkt pochodzący z rolnictwa ekologicznego możemy rozpoznać po logo produkcji ekologicznej, które obowiązuje w całej Unii Europejskiej.  Jest to tzw. ekoliść czyli charakterystyczny zielony listek z 12 gwiazdkami.

Otrzymuje się go po spełnieniu określonych wymogów. Gospodarstwo rolne muszą poddać się specjalnej kontroli, która potwierdza czy produkty spełniają ekologiczne unijne normy. Dzięki temu uzyskują certyfikat i mogą być sygnowane logiem. W celu zapewnienia odpowiedniej jakości kontrole powtarzane są co roku, a stwierdzenie nieprawidłowości grozi jego utratą. Produkty, które nie posiadają certyfikatu mogą być sygnowane jedynie nazwą naturalne.

Oprócz logo produkcji ekologicznej każdy produkt musi zawierać numer jednostki certyfikującej (w Polsce działa ich 11), oraz miejsce uprawy surowców rolnych.

Przewiń do góry
X