Zatonięcie tankowca Sanchi na Morzu Wschodniochińskim

Zatonięcie tankowca Sanchi na Morzu Wschodniochińskim

2018 rok, 16 stycznia – Morze Wschodniochińskie

Zatonięcie tankowca Sanchi.

6 stycznia irańśki tankowiec Sanchi zderzył się z hongkońskim frachtowcem CF Crystal na Morzu Wschodniochińskim na wysokości Szanghaju, w odległości ok. 250 km od wybrzeża. Tankowiec transportował prawie milion baryłek skondensowanej ropy do Korei Południowej. Po kolizji wybuchł na nim pożar. Jednostka zatonęła 16 stycznia na wodach stanowiących wyłączną strefę ekonomiczną Japonii.

Rozprzestrzenianie się wycieku ropy z tankowca Sanchi
cen.acs.org / Chemical & Engineering News / @ Ekaterina Popova

Nie jest jasne jak wiele ropy poszło na dno z jednostką, gdyż część spłonęła w trakcie trwającego ponad tydzień pożaru.

Morze Wschodniochińskie jest teraz poważnie zanieczyszczone tym surowcem, co z pewnością wywrze ogromny wpływ na rybołówstwo w regionie oraz wrażliwe ekosystemy morskie w pobliżu Japonii i Korei Południowej.

Skondensowana ropa naftowa tworzy w wodzie niewidoczny na powierzchni trujący słup węglowodorów.

Dalekosiężnymi skutkami wycieku ropy mogą okazać się zaburzenia rozmnażania zwierząt morskich lub zapadnięcie przez nie na chroniczne choroby.

Dotknięty katastrofą ekologiczną obszar jest ważnym rejonem tarła kilku gatunków ryb, skorupiaków i kalmarów. Jest to również rejon, przez który migrują walenie wędrowne, jak wieloryby szare i humbaki.

Globalne i lokalne zagrożenia ekologiczne

Błękitna Planeta Ziemia

Dlaczego należy chronić Ziemię
Ziemia to błękitna perła w przestrzeni i cudowny, wrażliwy świat. Obecnie nasza żywa planeta znajduje się w krytycznym momencie ewolucji. Jeden z jej gatunków, MY czyli CZŁOWIEK, zagraża zakłóceniem i wyczerpaniem systemów podtrzymujących życie.

Antropocen czyli epoka człowieka

Antopocen – nowa epoka w historii Ziemi
Rozpoczęła się nowa epoka w historii Ziemi czyli Antropocen. Według naukowców jest ona zdominowana poprzez działania człowieka, a nie przez aktywność geologiczną.

Dziur ozonowa

Dziura ozonowa
Dziura ozonowa to zjawisko ubytku ozonu stratosferycznego nad niektórymi obszarami Ziemi.

Zanieczyszczenie środowiska

Zanieczyszczenie środowiska
To obecność substancji niepożądanych w stanie ciekłym lub gazowym, w powietrzu, wodzie, glebie, występujących w stężeniu zmieniającym jego właściwości i mogących wywierać niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Zmiany klimatu

Zmiany klimatu
Zmiany klimatu obserwujemy, jako wzrost średniej temperatury na Ziemi, która powoduje m.in topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu mórz, susze, powodzie, fale upałów, pożary, czy huragany.

Przewiń do góry
X