
2018 rok, 16 stycznia – Morze Wschodniochińskie
Zatonięcie tankowca Sanchi.
6 stycznia irańśki tankowiec Sanchi zderzył się z hongkońskim frachtowcem CF Crystal na Morzu Wschodniochińskim na wysokości Szanghaju, w odległości ok. 250 km od wybrzeża. Tankowiec transportował prawie milion baryłek skondensowanej ropy do Korei Południowej. Po kolizji wybuchł na nim pożar. Jednostka zatonęła 16 stycznia na wodach stanowiących wyłączną strefę ekonomiczną Japonii.

Nie jest jasne jak wiele ropy poszło na dno z jednostką, gdyż część spłonęła w trakcie trwającego ponad tydzień pożaru.
Morze Wschodniochińskie jest teraz poważnie zanieczyszczone tym surowcem, co z pewnością wywrze ogromny wpływ na rybołówstwo w regionie oraz wrażliwe ekosystemy morskie w pobliżu Japonii i Korei Południowej.
Skondensowana ropa naftowa tworzy w wodzie niewidoczny na powierzchni trujący słup węglowodorów.
Dalekosiężnymi skutkami wycieku ropy mogą okazać się zaburzenia rozmnażania zwierząt morskich lub zapadnięcie przez nie na chroniczne choroby.

Dotknięty katastrofą ekologiczną obszar jest ważnym rejonem tarła kilku gatunków ryb, skorupiaków i kalmarów. Jest to również rejon, przez który migrują walenie wędrowne, jak wieloryby szare i humbaki.
@ Ministry of Transport via AP @ Ministry of Transport via AP @ Ministry of Transport via AP @ Ministry of Transport via AP
Globalne i lokalne zagrożenia ekologiczne
Dlaczego należy chronić Ziemię
Ziemia to błękitna perła w przestrzeni i cudowny, wrażliwy świat. Obecnie nasza żywa planeta znajduje się w krytycznym momencie ewolucji. Jeden z jej gatunków, MY czyli CZŁOWIEK, zagraża zakłóceniem i wyczerpaniem systemów podtrzymujących życie.
Antopocen – nowa epoka w historii Ziemi
Rozpoczęła się nowa epoka w historii Ziemi czyli Antropocen. Według naukowców jest ona zdominowana poprzez działania człowieka, a nie przez aktywność geologiczną.
Dziura ozonowa
Dziura ozonowa to zjawisko ubytku ozonu stratosferycznego nad niektórymi obszarami Ziemi.
Zanieczyszczenie środowiska
To obecność substancji niepożądanych w stanie ciekłym lub gazowym, w powietrzu, wodzie, glebie, występujących w stężeniu zmieniającym jego właściwości i mogących wywierać niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.
Zmiany klimatu
Zmiany klimatu obserwujemy, jako wzrost średniej temperatury na Ziemi, która powoduje m.in topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu mórz, susze, powodzie, fale upałów, pożary, czy huragany.