Zatonięcie tankowca Amoco Cadiz

Zatonięcie tankowca Amoco Cadiz

1978 rok, 16 marca – Francja

Zatonięcie tankowca Amoco Cadiz.

16 marca 1978 supertankowiec MT Amoco Cadiz uderzył w skały u wybrzeży francuskiej Bretanii. Wyciekło z niego ponad 230 tys. ton ropy i zostało skażone 300 km wybrzeża. Był to największy wyciek ropy na wodach europejskich i nadal jest znany jako jedna z największych katastrof ekologicznych XX wieku.

Supertankowiec MT Amoco Cadiz miał 330 m długości, 50 m szerokości i przewoził ropę z Zatoki Perskiej do Wielkiej Brytanii. Podczas sztormu i wiatru dochodzącego do prędkości 150 km/h uderzył w skaliste wybrzeże Bretanii, co doprowadziło do wycieku 230 tysięcy ton ropy. Zanieczyszczeniu uległo ponad 300 km linii brzegowej, a efekty dla morskiego ekosystemu okazały się katastrofalne.

Na okolicznych wyspach żyły rzadko spotykane gatunki zwierząt m.in. maskonury atlantyckie, a także ryby, skorupiaki, kraby i inne morskie stworzenia.Wyciek ropy zabił znaczą część z nich. Pomimo ogromnego wysiłku ochotników, zginęły dziesiątki tysięcy ptaków pokrytych oleistą cieczą.

Zatonięcie tankowca Amoco Cadiz
@ NOAA / Public domain

Globalne i lokalne zagrożenia ekologiczne

Błękitna Planeta Ziemia

Dlaczego należy chronić Ziemię
Ziemia to błękitna perła w przestrzeni i cudowny, wrażliwy świat. Obecnie nasza żywa planeta znajduje się w krytycznym momencie ewolucji. Jeden z jej gatunków, MY czyli CZŁOWIEK, zagraża zakłóceniem i wyczerpaniem systemów podtrzymujących życie.

Antropocen czyli epoka człowieka

Antopocen – nowa epoka w historii Ziemi
Rozpoczęła się nowa epoka w historii Ziemi czyli Antropocen. Według naukowców jest ona zdominowana poprzez działania człowieka, a nie przez aktywność geologiczną.

Dziur ozonowa

Dziura ozonowa
Dziura ozonowa to zjawisko ubytku ozonu stratosferycznego nad niektórymi obszarami Ziemi.

Zanieczyszczenie środowiska

Zanieczyszczenie środowiska
To obecność substancji niepożądanych w stanie ciekłym lub gazowym, w powietrzu, wodzie, glebie, występujących w stężeniu zmieniającym jego właściwości i mogących wywierać niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Zmiany klimatu

Zmiany klimatu
Zmiany klimatu obserwujemy, jako wzrost średniej temperatury na Ziemi, która powoduje m.in topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu mórz, susze, powodzie, fale upałów, pożary, czy huragany.

Przewiń do góry
X