Zatonięcie tankowca Agia Zoni u wybrzeży Aten

Zatonięcie tankowca Agia Zoni u wybrzeży Aten

2017 rok, 10 września – Grecja

Zatonięcie tankowca Agia Zoni u wybrzeży Aten.

10 września 2017 roku u wybrzeży Grecji nieopodal Aten zatonął tankowiec Agia Zoni II. W zbiornikach tankowca znajdowało się ponad 2,5 tysiąca ton paliwa. Udało się uratować dwóch członków załogi.

Skutki katastrofy ekologicznej odczuły okoliczne wybrzeża, w szczególności grecka wyspa Salamina – największa w archipelagu Wysp Sarońskich. Zanieczyszczenie dotarło do Ajos Kosmas, Glyfady i Elliniko, czyli miejsc popularnych wśród mieszkańców Aten i turystów. Skały pokrył gęsty oleje. Zginęła miejscowa fauna i flora.

Według ekologów skutki wycieku ropy dla tego rejonu Morza Egejskiego i całej Zatoki Sarońskiej będą odczuwalne przez wiele lat. Katastrofa ekologiczna będzie miała niekorzystny wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale również lokalny biznes, rybołówstwo i turystykę.

Globalne i lokalne zagrożenia ekologiczne

Błękitna Planeta Ziemia

Dlaczego należy chronić Ziemię
Ziemia to błękitna perła w przestrzeni i cudowny, wrażliwy świat. Obecnie nasza żywa planeta znajduje się w krytycznym momencie ewolucji. Jeden z jej gatunków, MY czyli CZŁOWIEK, zagraża zakłóceniem i wyczerpaniem systemów podtrzymujących życie.

Antropocen czyli epoka człowieka

Antopocen – nowa epoka w historii Ziemi
Rozpoczęła się nowa epoka w historii Ziemi czyli Antropocen. Według naukowców jest ona zdominowana poprzez działania człowieka, a nie przez aktywność geologiczną.

Dziur ozonowa

Dziura ozonowa
Dziura ozonowa to zjawisko ubytku ozonu stratosferycznego nad niektórymi obszarami Ziemi.

Zanieczyszczenie środowiska

Zanieczyszczenie środowiska
To obecność substancji niepożądanych w stanie ciekłym lub gazowym, w powietrzu, wodzie, glebie, występujących w stężeniu zmieniającym jego właściwości i mogących wywierać niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Zmiany klimatu

Zmiany klimatu
Zmiany klimatu obserwujemy, jako wzrost średniej temperatury na Ziemi, która powoduje m.in topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu mórz, susze, powodzie, fale upałów, pożary, czy huragany.

Przewiń do góry
X