Pęknięcie tamy i wyciek toksycznych chemikaliów z kopalni żelaza Samarco w Brazylii

Pęknięcie tamy i wyciek toksycznych chemikaliów z kopalni żelaza Samarco w Brazylii

2015 rok, 5 listopad – Brazylia

Wyciek toksycznych chemikaliów z kopalni żelaza Samarco do rzeki Rio Doce.

5 listopada pękły tamy w dwóch zbiornikach przechowujących wypłukane odpady górnicze z trującymi związkami chemicznymi, jak metale ciężkie i arszenik. Na wioskę Mariana i miasteczko Bento Rodriguez w Brazylii runęła ściana toksycznego błota, która dotarła do koryta rzeki Rio Doce i popędziła z jej biegiem 850 km przez dwa stany, Minas Gerais i Espiritu Santo, do Oceanu Atlantyckiego.

Katastrofa ekologiczna na wielką skalę - niebezpieczne toksyny dotarły do Atlantyku

W ciągu dwóch tygodni 50 mln m sześciennych trującego szlamu doprowadziło do olbrzymiej katastrofy ekologicznej zabijając ponad 11 ton ryb, skorupiaków, płazów i gadów oraz wszelkich innych żywych organizmów, roślin i glonów.

20 listopada toksyczna fala rudego, gęstego błota dotarła do ujścia rzeki i dostała się do Oceanu Atlantyckiego. Rozlała się na 170 km kwadratowych, niszcząc m.in. rezerwat żółwi morskich.

Do katastrofy doszło dlatego, że konstrukcja tamy nie wytrzymała naporu odpadów.

Pęknięcie tamy i wyciek toksycznych chemikaliów z kopalni żelaza Samarco w Brazylii

Globalne i lokalne zagrożenia ekologiczne

Błękitna Planeta Ziemia

Dlaczego należy chronić Ziemię
Ziemia to błękitna perła w przestrzeni i cudowny, wrażliwy świat. Obecnie nasza żywa planeta znajduje się w krytycznym momencie ewolucji. Jeden z jej gatunków, MY czyli CZŁOWIEK, zagraża zakłóceniem i wyczerpaniem systemów podtrzymujących życie.

Antropocen czyli epoka człowieka

Antopocen – nowa epoka w historii Ziemi
Rozpoczęła się nowa epoka w historii Ziemi czyli Antropocen. Według naukowców jest ona zdominowana poprzez działania człowieka, a nie przez aktywność geologiczną.

Dziur ozonowa

Dziura ozonowa
Dziura ozonowa to zjawisko ubytku ozonu stratosferycznego nad niektórymi obszarami Ziemi.

Zanieczyszczenie środowiska

Zanieczyszczenie środowiska
To obecność substancji niepożądanych w stanie ciekłym lub gazowym, w powietrzu, wodzie, glebie, występujących w stężeniu zmieniającym jego właściwości i mogących wywierać niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Zmiany klimatu

Zmiany klimatu
Zmiany klimatu obserwujemy, jako wzrost średniej temperatury na Ziemi, która powoduje m.in topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu mórz, susze, powodzie, fale upałów, pożary, czy huragany.

Przewiń do góry
X