Ekoskandalu ciąg dalszy – Volkswagen systematycznie oszukiwał klientów i władze

Ekoskandalu ciąg dalszy - Volkswagen systematycznie oszukiwał klientów i władze

Skandal z manipulowaniem pomiarami emisji spalin w samochodach Volkswagen nie był dziełem kilku nieuczciwych konstruktorów, lecz systematycznym sposobem tzw. ekościemy i wprowadzania w błąd klientów i władz – pisze w „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”. W skandal z manipulowaniem pomiarami emisji zamieszanych było więcej menedżerów Volkswagena niż początkowo przypuszczano.

Władze USA ujawniły 18 września, że Volkswagen jest podejrzewany przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) o manipulowanie pomiarem spalin z silników dieslowskich, co może oznaczać dla producenta ogromne kary. Koncern przyznał 22 września, że zakwestionowane przez EPA oprogramowanie było instalowane w jego samochodach także poza USA. Może ono znajdować się w ok. 11 mln pojazdów na całym świecie, w tym w Polsce.

Tygodnik „Bild am Sonntag” pisze z kolei, że kilku inżynierów przyznało się podczas przeprowadzanych przez kontrolerów przesłuchań do zainstalowania w 2008 roku zmanipulowanego oprogramowania. Z ich zeznań wynika, że do manipulacji doszło dlatego, że konstruktorom VW nie udało się – przy zachowaniu kosztorysu – rozwiązać problemu emisji spalin w silniku diesla EA 189, nad którym pracowano od 2005 roku i który był już niemal gotowy do produkcji seryjnej. Nadal nie wiadomo, kto nakazał instalację oszukańczego oprogramowania.

Skandal odbija się niekorzystnie na prestiżu firmy. Z sondażu instytutu badania rynku puls wynika, że 41% Niemców podziela pogląd, iż zaufanie do Volkswagena zostało „trwale naruszone”. 11% ankietowanych deklaruje, że nie kupi samochodu marki Volkswagen.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X